Do wolnego życia

Krzysztof Kozłowski

publikacja 28.11.2018 10:35

W Centrum św. Jakuba w Olsztynie odbył się XIII Przegląd Małych Form Teatralnych "Polak-Patriota-Święty".

Do wolnego życia Wśród wyróżnionych młodych aktorów był Daniel Jankowski z SP2 Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Co roku staramy się, układając myśl przewodnią wydarzenia, nawiązywać zarówno do tematyki roku duszpasterskiego, jak i ważnych wydarzeń związanych z historią Polski. W tym roku oczywiście jest to 100. rocznica odzyskania przez nasza ojczyznę niepodległości - mówi organizatorka Magdalena Sztelman.

Do tego właśnie nawiązywało hasło przeglądu: „Świadectwo życia Polaków wyzwaniem do wolności serca”. - Taka myśl zrodziła się w nas podczas Dnia Pokuty, który odbył się w Gietrzwałdzie, gdzie rozważaliśmy orędzie Matki Bożej i jego wpływ na historię Polski, a wszystko w kontekście wolności wewnętrznej, która prowadzi do wolności zewnętrznej. Czyli od wolności serca do wolnego życia - wyjaśnia organizatorka.

Przybyłych aktorów, opiekunów i widzów przywitał ks. Andrzej Lesiński. Podkreślał kontekst, w jakim odbywa się przegląd - 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. - Jesteśmy wyjątkowymi świadkami tego jubileuszu i jednocześnie niezastąpionymi świadkami. Kolejna tak okrągła rocznica będzie za 100 lat. Jesteśmy wdzięczni za niepodległość Panu Bogu. On jest autorem dziejów świata - mówił ks. Lesiński.

Błogosławiona Poznańska Piątka - to o nich mówiło spektakl przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Olsztynie. - Kiedy po aresztowaniu przez Gestapo zostali skazani na śmierć, byli bardzo młodzi, ale nie narzekali, nie bali się, raczej wyrażali dziś niezrozumiałą radość, takie szczere oddanie się Bogu. Myślę, że dają nam jedno podstawowe przesłanie, żeby się nigdy nie poddawać - mówi Aneta.

Historię prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego opowiedziała grupa z Podstawowej Szkoły Katolickiej im. Świętej Rodziny. Skupili się przede wszystkim na pokazaniu relacji prymasa z jego ojcem, treści listów, jakie z sobą wymieniali, kiedy kard. Wyszyński był uwięziony w Stoczku Klasztornym pod Lidzbarkiem Warmińskim.

- Spektakl jest prosty. Widać kardynała, który mówi. Ale są to treści bardzo głębokie, ukazujące, jak on bardzo ufał Panu Bogu. Mamy bardzo ładną muzykę w tle, która buduje nastrój, kwestie aktorów są ciekawe, bez zbędnych słów. Mi się to bardzo podoba. Ogólnie, tworzymy zgraną ekipę - uśmiecha się Olga.

Za swoją grę aktorską jury wyróżniło Wiktora Kłuska ze szkoły katolickiej, Bartosza Zyska i Bartłomieja Marciniaka ze SP nr 311, Adama Goska z SP 10 oraz Daniela Jankowskiego z SP2.