Wychodzimy do pacjentów

Krzysztof Kozłowski

publikacja 29.12.2018 14:50

Specjaliści będą namawiać do profilaktyki nowotworowej. Odwiedzą urzędy i firmy na Warmii i Mazurach.

Wychodzimy do pacjentów Spotkania mają służyć przekazywaniu wiedzy dotyczącej ważności profilaktyki Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Instytucje zainteresowane spotkaniami mogą zgłaszać się do NFZ.

- Celem akcji jest podniesienie świadomości społecznej, uświadomienie, że profilaktyka dotyczy każdego z nas i jest bardzo ważna. O wiele lepiej jest wykonać kilkuminutowe badanie, przekonując się, że jesteśmy zdrowi, niż przekonać się za późno, że coś się z nami dzieje - mówi Aleksandra Kuczko z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ w Olsztynie.

Spotkania będą krótkie, trwać będą do 30 minut. Dotyczyć będą programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych przez NFZ. Są to programy profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy, program chorób płuc czy układu krążenia oraz profilaktyki gruźlicy. - Skupiamy się, aby przekazać uczestnikom informację, kogo te programy dotyczą, gdzie można wykonać badania. Informujemy o tym, gdzie są gabinety. Mówimy też o zintegrowanym informatorze pacjenta, w którym można sprawdzić swoją historię leczenia od 2008 r. - wylicza A. Kuczko.

Spotkania mają więc służyć przekazaniu wiedzy dotyczącej ważności profilaktyki. - Uświadamiamy, że warto badania wykonywać. Dlatego wychodzimy do pacjentów, pracowników największych urzędów i firm w regionie w godzinach ich pracy - dodaje. Już dziś zaplanowane są kolejne spotkania, m.in. w urzędzie wojewódzkim i starostwie powiatowym w Olsztynie. - Jeżeli są firmy i instytucje, które chciałyby się zgłosić, zapraszamy. Odpowiadamy na każdą prośbę - mówi.

W województwie warmińsko-mazurskim profilaktyczne badania mammograficzne wykonało 40 proc. kobiet w tej grupy wiekowej, co daje nam 6. miejsce w kraju. Natomiast profilaktyczne badania cytologiczne wykonało 22 proc. kobiet ze wskazanej grupy, co plasuje Warmię i Mazury na drugim miejscu w Polsce. - Mówiąc o statystykach, mamy na myśli liczby, ale pod każdą z nich kryje się zdrowie i życie - podkreśla Aleksandra Kuczko.