Boża definicja człowieka

ks. Dariusz Sonak

publikacja 05.01.2019 18:47

Pracownicy służby zdrowia dziękowali za miniony rok i prosili o Boże błogosławieństwo.

Boża definicja człowieka - Życzę Wam, byście byli świadkami odkrywania piękna człowieka - mówił abp Józef Górzyński ks. Dariusz Sonak /Foto Gość

Pracownicy służby zdrowia zebrali się na wspólnej Eucharystii. - W naszej rodzinie duszpasterstwa służby zdrowia gromadzimy się, by dziękować Bogu za miniony rok i prosić o potrzebne laski do pracy przy łóżku chorego - mówił ks. Leszek Muzyka, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.  

Uroczysta Msza św. miała miejsce w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie i przewodniczył jej abp Józef Górzyński. Podczas homilii odniósł się do powołania Apostołów i ich pierwszego spotkania z Mesjaszem. - Apostołowie, gdy spotkali Jezusa, mieli swoje życie, przemyślenia i ułożony sposób funkcjonowania. Natanael zaklasyfikował Jezusa w słowach: czy może być coś dobrego z Nazaretu? Nas również dotyka często kategoryzowanie ludzi. Jezus, zachęcając do pójścia za sobą, odwołuje się do kategorii wartości nieba, do tego, co przekracza człowieka. Nie chodzi zatem tylko o prawdę, która możemy pojąć. Nie tylko o to, co doświadczalne empirycznie - mówił metropolita.

- Współcześnie brak nam otwartości na absolut, na coś co nas przekracza. Chcemy być kompetentni w naszych umiejętnościach, bo z tego jesteśmy rozliczani. Każdy, kto podejmuje się ważnych zadań w tym świecie, dotykających człowieka, wezwany jest, by jego pragnienia i dążenia przekraczały horyzont tego świata. Jeżeli człowieka źle zdefiniujemy, to wtedy zaczynamy go krzywdzić. Środowisko medyczne, które dzisiaj celebruje swoje spotkanie w kontekście Bożego Narodzenia, jest zaproszone, by spojrzeć na Bożą definicję człowieka. Naszą powinnością jest dobrze przeżywać tajemnicę Bożego Wcielenia, bo ta tajemnica niesie ze sobą antropologiczną prawdę, której miarą jest prawda, Boga, który stał się człowiekiem - tłumaczył abp Józef.

Na zakończenie metropolita złożył życzenia. - Cenimy w społeczeństwie waszą pracę i ludzie liczą na waszą kompetencję i dobre jej owoce. Życzę Wam, byście w kontekście swoich zadań, byli świadkami odkrywania piękna człowieka.

Po Mszy św. uczestnicy spotkali się na wspólnym dzieleniu się opłatkiem i kolędowaniu w Centrum św. Jakuba.