Widzę dobro

Krzysztof Kozłowski

publikacja 21.01.2019 16:45

Dlatego to spotkanie noworoczne, abyśmy mogli zwrócić się do siebie w nieoficjalnej rozmowie Polaków o tym, co nas łączy - mówił wojewoda.

Widzę dobro Spotkanie uświetnił ponadgodzinny koncert noworoczny w wykonaniu Zespołu Kameralnego Pro Musica Antiqua Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Do urzędu wojewódzkiego na noworoczne spotkanie organizowane przez wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego przyszło prawe 400 osób. Każda z nich otrzymała osobiste zaproszenie. Obecni byli samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, stowarzyszeń, artyści i kapłani.

- Łączy nas jedna sprawa, łączy nas Polska i służba Polsce. Służba w tych miejscach, w których postawiło nas życie, nasze zainteresowania i pasje. Podczas wielu spotkań, które mieliśmy okazję odbywać w ciągu minionego roku, rozmawialiśmy na tematy merytoryczne, często bardzo ważne. Ale zawsze czułem niedosyt, gdyż w nich zawsze brakowało normalnej rozmowy, luźnej dyskusji na wiele tematów. W ciągu roku, kiedy pracujemy, po prostu brakuje na to czasu. Dlatego to spotkanie noworoczne, abyśmy mogli zwrócić się do siebie w nieoficjalnej rozmowie Polaków o tym, co nas łączy, o tym, co jest dla nas wspólne i najważniejsze - mówił wojewoda Artur Chojecki.

Dziękował wszystkim za zaangażowanie na rzecz ubiegłorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Dzięki temu mogliśmy w naszym regionie uczestniczyć w wielu wydarzeniach - podkreślał wojewoda. Na koniec życzył wszystkim Bożego błogosławieństwa. - Aby wasze plany mogły zostać zrealizowane, a marzenia mogły być urzeczywistnione dzięki współpracy z innymi - mówił Artur Chojecki.

Na spotkaniu obecny był abp Józef Górzyński. Podkreślał bardzo dobre relacje między administracją publiczną a Kościołem. - Odczuwamy tu otwartość, to jest wartość, którą chciałbym podkreślić. Dziś szukamy odpowiedzi, jak powinniśmy się zachować, jaką postawę przyjąć. Kiedy jest wzajemna otwartość, chęć zrozumienia, to wówczas ma się poczucie wspólnoty, a wiele naszych celów jest osiągalnych tylko dzięki zdolności i umiejętności współpracy - mówił metropolita.

- Często spotykam ludzi władzy… To może zabrzmieć dziwnie, bo są to środowiska, które najchętniej się krytykuje. Chwalić - nie wypada. A dziś chciałbym zrobić to, co nie wypada, i pochwalić ludzi władzy, których spotykam wielu i którzy rzeczywiście reprezentują społeczną dojrzałość, odpowiedzialność za wspólnotę, której się poświęcają. To mnie buduje, bo pozwala mi widzieć to, co widzieć powinniśmy, czyli dobro - mówił abp Górzyński.

Spotkanie uświetnił ponadgodzinny koncert noworoczny w wykonaniu Zespołu Kameralnego Pro Musica Antiqua.