Statuetki św. Jakuba wręczone

Krzysztof Kozłowski

publikacja 26.01.2019 08:50

- Rokrocznie spotykam się z państwem, aby podsumować poprzedni rok i wręczyć zaszczytne tytuły - mówił prezydent Piotr Grzymowicz.

Statuetki św. Jakuba wręczone W kategorii działalność pozarządowa statuetkę otrzymało Stowarzyszenie Olsztyn 2.0 Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W centrum konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyła się XVI gala wręczenia Nagród Prezydenta Olsztyna - statuetek św. Jakuba. W tym roku otrzymali je:

  • w kategorii kultura - Zespół Pieśni i Tańca Warmia
  • w kategorii nauka - prof. Małgorzata Darewicz
  • w kategorii sport - Konrad Bukowiecki
  • w kategorii gospodarka - Sprint SA
  • w kategorii działalność pozarządowa - Stowarzyszenie Olsztyn 2.0.

Za szczególne zasługi dla Olsztyna statuetkę otrzymał prof. Zenon Zduńczyk.

- Jest dla mnie zaszczytem, że mogę być gospodarzem tego wyjątkowego wieczoru. Rokrocznie spotykam się z państwem, aby podsumować poprzedni rok i wręczyć zaszczytne tytuły, Święte Jakuby - witał gości prezydent Piotr Grzymowicz.

Podkreślał, że Olsztyn jest miastem, które ma ogromny potencjał, zwłaszcza jeśli chodzi o naszych mieszkańców. - Rok rocznie kapituła nagrody dokonuje wyboru spośród wielu nominowanych. Skoro tak wielu kandydatów przez różne środowiska jest wskazywanych do wyróżnienia za swoją działalność, to świadczy o tym, jak aktywnym jesteśmy społeczeństwem - podkreślał prezydent.

W swoim wystąpieniu prezentował najważniejsze zmiany, jakie miały miejsce w Olsztynie podczas jego dziesięcioletniej prezydentury.

Na gali obecny był również abp Józef Górzyński. Dziękował za wsparcie, które otrzymał Kościół przy utworzeniu Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. - Budynki, które stały przy ul. św. Barbary, były dla nas wyzwaniem. Pomysły można mieć piękne, ale potrzebne są możliwości, by je zrealizować. Udało nam się zrealizować to zadanie - mówił metropolita warmiński.

Nawiązując do wręczanych statuetek św. Jakuba, podkreślał, że postać tego świętego, poprzez Szlak św. Jakuba, łączy nas z historią Europy. - Życzę, abyśmy potrafili sięgać do wartości, które ukazywał życiem patron Olsztyna. Zmianę świata zaczyna się od siebie. Nie da się inaczej tego zrobić - mówił abp Górzyński.

Po wręczeniu statuetek odbył się koncert gwiazdy, którą był Andrzej „Piasek” Piaseczny.