Zmiany w systemie ratownictwa medycznego

Łukasz Czechyra

publikacja 25.03.2019 15:51

Pacjent nie dostrzeże żadnej różnicy - nadal zadzwoni na numer 112 i karetka przyjedzie.

Zmiany w systemie ratownictwa medycznego	Reorganizacja systemu zostanie przeprowadzona z 31 marca na 1 kwietnia. Łukasz Czechyra /Foto Gość

Od 1 kwietnia świadczenia usług ratownictwa medycznego będą realizować podmioty publiczne. W województwie warmińsko-mazurskim powstało konsorcjum złożone z podmiotów publicznych, w skład którego wchodzą głównie szpitale powiatowe oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, która będzie liderem konsorcjum - mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim.

- Są to podmioty publiczne, wszystkie miały doświadczenie w ratownictwie medycznym, mają wiedzę i kompetencje, by realizować to odpowiedzialnie - podkreśla Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ. Reorganizacja systemu zostanie przeprowadzona z 31 marca na 1 kwietnia, a pacjenci nie zauważą żadnej zmiany.

Na Warmii i Mazurach działa obecnie 80 zespołów ratownictwa (w tym 5 wodnych, działających sezonowo), a od 1 lipca działalność rozpocznie kolejny zespół, w Braniewie.

W ciągu roku dyspozytorzy otrzymują ok. 170 tys. zgłoszeń, z czego zespoły wyjeżdżają do pacjentów 130 tys. razy, daje to średnią ok. 350 razy na dobę.