Olsztyn. Finał Olimpiady Wiedzy o Rodzinie

Łukasz Czechyra

publikacja 11.04.2019 16:08

Na Wydziale Teologii odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie.

Olsztyn. Finał Olimpiady Wiedzy o Rodzinie Olimpiada odbyła się po raz 3. W tym roku pod hasłem "Rodzina - tu wszystko się zaczyna". Łukasz Czechyra /Foto Gość

W tym roku hasłem olimpiady organizowanej przez Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie były słowa „Rodzina - tu wszystko się zaczyna”. Młodzież za całej Polski rywalizowała w 3 etapach: szkolnym, okręgowym oraz w finale w Olsztynie. Na każdym etapie uczestnicy pracowali w 2-osobowych zespołach. Do finału zakwalifikowało się 9 zespołów z całej Polski, każdy z nich przygotował film lub prezentację na jeden z wybranych tematów.

Młodzież podkreśla, że zbieranie materiałów i przygotowanie filmu to ciężka praca, ale też otwierająca oczy na świat. - Rozmowy z ludźmi, poznawanie historii pozwala spojrzeć inaczej na pewne sprawy, które z naszej perspektywy mogą się wydawać oczywiste, proste, a dla kogo innego mogą stanowić wielki problem czy wyzwanie - mówią uczniowie.

- Wszystkie filmy i prezentacje są cudne. Dostałam list od dziewczyn, które nie zakwalifikowały się do kolejnego etapu, ale chciały, aby ten przygotowany przez nie film obejrzeli rodzice. To film o samotności dzieci żyjących w rodzinach. Wiele takich tematów młodzież wybiera i opowiada m.in. o tym, że komputer nie może zastąpić rodziców - tłumaczy Grażyna Przasnyska, organizatorka.

Finał w Olsztynie odbywał się w dwóch etapach: najpierw uczestnicy zmierzyli się z testem, a następnie 5 najlepszych ekip wzięło udział w debacie. - Poziom olimpiady z roku na rok się podnosi - w tym roku aż 3 zespoły uzyskały w teście maksymalną liczbę punktów - mówi z dumą G. Przasnyska.

Była to 3. edycja Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, której głównym celem jest promowanie wartości małżeńskich i rodzinnych. Do tej pory wzięło w niej udział ok. 9 tys. uczniów. Olimpiada jest dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Obecna na olsztyńskim finale Agnieszka Mokrogulska z MEN mówiła, że to wspaniała inicjatywa, którą należy popierać. - Olimpiada nas zachwyciła i oczarowała tym, że promuje wartości, które w dzisiejszym świecie znajdują się w kryzysie, a które są szczególnie ważne dla nas - mówiła A. Mokrogulska.

W olsztyńskim finale najlepsi okazali się Weronika Banasik i Kornel Pierzchała z I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie.