Węgorzewo. 100-lecie parafii Dobrego Pasterza

Łukasz Czechyra

publikacja 12.05.2019 20:29

Wspólnota parafialna świętowała 100. rocznicę utworzenia oraz 30. rocznicę erygowania parafii.

Węgorzewo. 100-lecie parafii Dobrego Pasterza Na zakończenie uroczystości został posadzony pamiątkowy dąb. Łukasz Czechyra /Foto Gość

6 lat temu cieszyliśmy się ze 100. rocznicy wybudowania tego kościoła. Dziś cieszymy się, że jesteśmy wspólnotą parafialną od 100 lat. Że są sprawowane sakramenty, że wierni zyskują tutaj bliskość Z Panem Bogiem - podkreśla ks. Rafał Chwiałkowski SDS, proboszcz parafii Dobrego Pasterza.

Kościół został wybudowany w 1913 roku, samodzielna parafia utworzona w 1919 roku - po II wojnie światowej świątynia była kaplicą filialną. W 1960 roku bp Tomasz Wilczyński przekazał kościół księżom salwatorianom, a w 1989 roku parafię erygował bp Edmund Piszcz.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Dokonał on intronizacji relikwii św. Jana Pawła II - abp Mokrzycki przez 10 ostatnich lat życia papieża Polaka był jego osobistym sekretarzem. - To był człowiek wiary. Jego myśli ciągle zwracały się ku Bogu. Trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Nie dzielił swojego życia na modlitwę i inne zajęcia - on się modlił każdym swoim działaniem - mówił w homilii abp Mokrzycki. - Niech bliskość świętego zachęca was do świętego życia - życzył parafianom.

Po Mszy św. został posadzony jubileuszowy dąb, a pod nim zakopano kapsułę czasu, w której znalazł się m.in. list do przyszłych pokoleń oraz aktualne wydanie "Gościa Niedzielnego".