Tego się nie zapomni

Krzysztof Kozłowski

publikacja 11.06.2019 13:25

W Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie podsumowano udział uczniów w Odysei Umysłu.

Tego się nie zapomni Młodzi w Rosji na europejskim finale zajęli I miejsce.

Jedna z grup po wygraniu finału w Polsce pojechała na finał światowy do USA, drugi zespół reprezentował kraj na finale europejskim w Rosji. Odyseja to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Uczy on dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

- Nam się bardzo podobało. Spełniło się nasze największe marzenie. Kiedy przygotowywaliśmy się, pragnęliśmy wypaść jak najlepiej. I udało się - mówi Amelka. - Przygotowania zaczęliśmy jesienią poprzedniego roku. Nie było łatwo. Całe przedstawienie musieliśmy wymyślić sami. Po eliminacjach okazało się, że jedziemy do Rosji - dodaje Kinga.

Wszystkie dzieci mówią zgodnie, że najpiękniejszym momentem było ogłoszenie werdyktu jury, kiedy okazało się, że są najlepszą europejską drużyną. - Zaskoczenie pomieszane z radością. Tego się nigdy nie zapomni. Dzięki takim osiągnięciom wiemy, że jeśli człowiek się stara, to może osiągnąć wiele - podsumowuje Weronika.

Jedną z trenerek w projekcie jest pani Jolanta Dzieniszewska. - Kiedy dowiedzieliśmy się, że nasze dzieci jadą na finał do USA i do Rosji, od razu przystąpiliśmy do zbierania pieniędzy. Pomogło nam wiele osób, przedsiębiorców i prezydent Piotr Grzymowicz. W sumie zebraliśmy ponad 80 tys. zł, co wystarczyło nam na pokrycie kosztów. Wszystkim dziękujemy - mówi.