100 lat Służb Sanitarnych

Krzysztof Kozłowski

publikacja 11.06.2019 16:20

W urzędzie wojewódzkim w Olsztynie odbyły się uroczystości 100-lecia Służb Sanitarnych w Polsce.

100 lat Służb Sanitarnych Uroczystości odbyły się w urzędzie wojewódzkim. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

- Sto lat Państwowej Inspekcji Sanitarnej, to jest naprawdę ważny jubileusz. W naszym regionie działamy od czasów II wojny. Kiedy sięgam do starych kronik odnajduję ciekawe informacje. Odnalazłem informację, że w latach 1947-1948 panowała u nas malaria. Mieliśmy liczne przypadki tyfusu. Później choroba polio. Z biegiem lat sytuacja się zmieniała. Poprawiał się stan sanitarny. Weszliśmy w nową erę, czyli walka z salmonellą i czerwonką, dziś choćby walka z bakteriami wielolekoodpornymi, które pojawiają się nie tylko w szpitalach. Problem obecności pestycydów w żywności. Ale nasze działania to nie tylko epidemiologia i choroby zakaźne. Zajmujemy się wieloma innymi rzeczami - mówi Janusz Dzisko, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie.

Głównym zadaniem państwowej inspekcji sanitarnej są wszelkie działania podejmowane w celu ochrony zdrowia publicznego. - Począwszy od urodzenia aż do śmierci człowieka, a nawet i po jego śmierci - zauważa Bożena Najda, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. - Zajmujemy się higieną dzieci i młodzieży, higieną pracy, żywnością, badaniem jakości wody. Wykonujmy szereg badań. Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Warmii i Mazur jest dla nas najistotniejszą rzeczą - dodaje.

Misja Państwowej Inspekcji Sanitarnej to nie tylko zapobieganie licznym chorobom zakaźnym. Inspekcja podejmuje działania, których celem jest identyfikacja i szacowanie zagrożeń, nadzór oraz kontrole mające na celu zapobieganie wszelkim zagrożeniom fizycznym, chemicznym i biologicznym, a także przedsięwzięcia służące kształtowaniu odpowiednich postaw i zachowań.

Historia powstania służb sanitarnych w Polsce sięga daty 8 lutego 1919 r., kiedy w dzienniku ustaw opublikowano Państwową Zasadniczą Ustawę Sanitarną,która stanowiła podstawę do organizacji i działania całej służby zdrowia w odradzającej się RP, zarówno w części zapobiegawczej, jak i leczniczej.