Ona jest obok mnie

Krzysztof Kozłowski

publikacja 27.06.2019 16:03

W Gietrzwałdzie rozpoczęły się uroczystości 142. rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej.

Ona jest obok mnie Wystawienie Najświętszego Sakramentu w gietrzwałdzkiej bazylice Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Do sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej przyjeżdżają kolejni pielgrzymi. - Planowaliśmy być dziś tu, w miejscu, gdzie dawniej Maryja ukazała się dziewczętom. To jest dla mnie ważne przeżycie, kiedy mogę modlić się wraz z innymi, przywożąc tu swoje troski i radości. Matka Boża wszakże zapewniała, że nigdy nas nie opuści. I na co dzień czuję, że Ona jest obok mnie - mówi pani Aldona.

Uroczystości rozpoczęły się wystawieniem  Najświętszego Sakramentu i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po koronce był czas osobistej adoracji Chrystusa Eucharystycznego, po której grupa z parafii z Drążdżewa poprowadzi Nieszpory. - Przyjechaliśmy grupą 53 osób. Jest nasza schola i Koło Różańcowe Dzieci. To dla nas ważne miejsce. Związani jesteśmy z Gietrzwałdem - mówi ks. Leszek Kamiński proboszcz parafii Drążdżewo

O godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Józefa Górzyńskiego, po której odbędzie się koncert pieśni Maryjnych. O godz. 20.00 procesja różańcowa od źródełka do bazyliki z rozważaniem Tajemnic Światła, zaś o 21.00 - Apel Maryjny.

27 czerwca 1877 r. dzieci z parafii w Gietrzwałdzie przygotowywały się do pierwszej Komunii św. Przyszły na egzamin. Wśród nich Justyna Szafryńska. Po egzaminie, który przeprowadzał proboszcz ks. Augustyn Weichsel, wyszła z kościoła. Akurat w tym momencie dzwony oznajmiały Anioł Pański. Stanęła by się pomodlić.

Kiedy spojrzała na klon ujrzała „niezwykłą jasność, w niej biało ubraną postać, z długimi włosami opadającymi na ramiona, siedzącą na złocistym tronie, udekorowanym perłami. Po chwili zauważyła jasny blask zstępujący z nieba i anioła ze złotymi skrzydłami, w białej szacie na głowie, który złotem przetykanej z białym wieńcem złożył niski ukłon postaci siedzącej na tronie. Gdy odmówiła Pozdrowienia Anielskie, postać podniosła się z tronu i wraz z aniołem uniosła się do nieba.”.

Tak 27 czerwca 1877 r. rozpoczęły się objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, które trwały do 16 września 1877 r.