Olsztyn. Odpust w NSPJ

Łukasz Czechyra

publikacja 30.06.2019 20:37

Wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przeżywali uroczystość odpustową.

Olsztyn. Odpust w NSPJ Odpustowa Msza św. zakończyła się procesją wokół kościoła. Łukasz Czechyra /Foto Gość

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Uroczystości odpustowe w parafii NSPJ w Olsztynie miały miejsce w niedzielę 30 czerwca.

Podczas Mszy św. o godz. 11 cała wspólnota została zawierzona Najświętszego Sercu Jezusowemu, a po Mszy św. o godz. 17 odbyła się uroczysta procesja ze śpiewem Litanii do NSPJ.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa została ustanowiona po objawieniach, jakie miała św. Małgorzata Maria Alacoque w latach 1673-1675. Ostatnie objawienie miało miejsce 10 czerwca 1675 r., w piątek po oktawie Bożego Ciała. Wówczas Chrystus odsłonił mistyczce swoje Serce i powiedział: "Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie mojej szczególnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez Komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję. W zamian za to obiecuję ci, że Serce moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób oddadzą Mu cześć lub przyczynią się do jej rozszerzenia".