Prezydent RP odwiedził harcerzy w Gietrzwałdzie

Łukasz Czechyra

publikacja 04.08.2019 23:33

Harcerzy, którzy świętują 30-lecie ZHR, odwiedził Andrzej Duda.

Prezydent RP odwiedził harcerzy w Gietrzwałdzie Druhny i druhowie pokłonili się Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Łukasz Czechyra /Foto Gość

Prezydent podkreślił, że jest protektorem dwóch grup społecznych, które go o to prosiły: górali i właśnie harcerzy. - Te dwie grupy mają wiele wspólnych wartości, ale też dwie wielkie wspólne cechy: są wierni i są absolutnie niezawodni, godni zaufania - mówił A. Duda.

- Cieszę się, że jesteście razem i że harcerstwo w Polsce się rozwija. Rozwija się pięknie i cały czas niesie ze sobą te najważniejsze ideały, zwłaszcza Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. To ruch, dzięki któremu młodzi ludzie są oddani ojczyźnie i są oddani przyjaźni, Uczą się odpowiedzialności. To powiedzenie „na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy” to nic innego jak odpowiedzialność. To niezwykle ważne i to jest wielka cecha harcerstwa, wielka zaleta harcerzy, że tacy właśnie są. To wielki skarb, który ja także od harcerstwa otrzymałem. To jest jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie dostałem w życiu - mówił prezydent.

Podczas spotkania na błoniach gietrzwałdzkich druhny i druhowie nie tylko uwielbiali Boga, ale również pobili rekord w jednoczesnym tańczeniu belgijki. - Harcerstwo to ruch bardzo radosny, a ponieważ w harcerstwo jest wpisana służba Bogu, Polsce i bliźnim, pomyśleliśmy, że w takim miejscu uczcimy radośnie to, że przyszliśmy do Maryi, stąd będziemy tańczyć właśnie dla Niej - tłumaczy hm. Małgorzata Siergiej, komendantka jubileuszowego zlotu ZHR.

Wieczorem młodzi ludzie zebrani w Gietrzwałdzie wzięli udział w Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński. - To środowisko jest bardzo mocno ukierunkowane na pewne wartości i one są mocno związane z przesłaniem ewangelicznym. To cieszy, że tutaj, dzisiaj, możemy te akcenty podnieść wobec Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i razem przeżyć to spotkanie - podkreśla metropolita warmiński.

TAGI: