Olsztyn. Terytorialsi złożyli przysięgę

Łukasz Czechyra

publikacja 01.09.2019 19:43

Ponad 200 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową.

Olsztyn. Terytorialsi złożyli przysięgę Przysięgę złożyło ponad 200 żołnierzy. Łukasz Czechyra /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, a homilię wygłosił abp Edmund Piszcz. – Wierność, o której dziś mówimy, jest ściśle związana z miłością. Na tyle człowiek kocha Boga, ojczyznę i drugiego człowieka, na ile jest wierny – mówił abp Piszcz.

Po wspólnej modlitwie żołnierze przemaszerowali na plac Solidarności, gdzie ponad 200 osób, w tym 48 kobiet, złożyło przysięgę.

– To wyjątkowy dzień. Dziś wszyscy oddajemy hołd tym, którzy polegli podczas II wojny światowej. Chcemy oddać hołd tym, którzy walczyli, oddali życie za to, byśmy my mogli żyć w wolnej Polsce. To jest cenna lekcja dla wszystkich terytorialsów. Chcemy przez naszą służbę, nasze działania, pokazać, że jesteśmy zawsze blisko, zawsze gotowi do tego, aby wspierać lokalną społeczność i naśladować naszych poprzedników – podkreśla szer. Monika Jabłońska-Buder, rzeczniczka 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Dziś wy, idąc w ślady swoich dziadków i babć, którzy wyznaczali granicę Polski, walcząc o wolność i niepodległość, poprzez wypowiedzenie roty przysięgi wojskowej, bierzecie na siebie zaszczytny obowiązek służby ojczyźnie – mówił do składających przysięgę płk. Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.