„Pokój i dobro”

ks. Dariusz Sonak

publikacja 04.10.2019 10:12

Siostra Kamila Leszczyńska CSC napisała kolejną książkę. Tym razem jej bohaterem jest św. Franciszek.

„Pokój i dobro” W najbliższą niedzielę odbędzie się premiera nowej książki autorki. ks. Dariusz Sonak/Foto Gość

Święty Franciszek to jeden ze świętych, którego znam i kocham od dziecka. Oczywiście moje dziecięce wyobrażenia o Biedaczynie z Asyżu łączyły się raczej tylko z jego umiłowaniem przyrody i, z tego przede wszystkim powodu, był mi już przed laty bardzo bliski - mówi s. Kamila.

- Teraz postrzegam św. Franciszka nieco inaczej: jako człowieka bez reszty rozmiłowanego w Panu Bogu, żyjącego na serio Ewangelią, prostego, pokornego, wsłuchanego w wolę Bożą, radosnego i pełnego wdzięczności, takiego Bożego „wariata”, gotowego z miłości do Pana Boga zrobić wszystko! I oczywiście gotowego poświęcić wszystko, aby każdego człowieka, szczególnie tego zagubionego, odnaleźć i oddać w ramiona Ojca - dodaje.

Ilustracje do książki przygotowała Sabina A. Kostecka. Swoją książkę autorka kieruje do dzieci, ale wiadomo, że za jej pozycję chętnie sięgają dorośli.
- Na początku trochę się bałam pracy nad książką o tak powszechnie znanym świętym. Przecież większość ludzi przynajmniej słyszało o św. Franciszku. Wyszło szereg pozycji przybliżających jego życie, jest też wielu znawców franciszkańskiej duchowości. Cóż więc, myślałam sobie, mogę dodać nowego do tak bogatej literackiej twórczości? Pocieszałam się jednak, że nie ma to być praca naukowa, ale książka skierowana do najmłodszego czytelnika - opowiada autorka.

- Pomodliłam się więc do św. Franciszka, aby mnie prowadził podczas pochylania się nad jego życiem, bym potrafiła tak ukazać jego postać dzieciom, żeby stał się im bliski. Figurka św. Franciszka towarzyszyła mi podczas pracy nad tekstem i w chwilach niepewności, napotykanych trudności zaraz wzywałam go na pomoc - dodaje.

Zaznacza, że jej celem nie było udokumentowanie historyczne, ale przedstawienie duchowości Biedaczyny z Asyżu.
- Dążyłam do ukazania piękna tej niezwykłej postaci i zachęcenie dzieci do naśladowania św. Franciszka: w prostocie, pokorze, umiłowaniu stworzonego przez Pana Boga świata, wdzięczności Panu Bogu za wszystko, radości i kochania Pana Boga, jedynego godnego naszej największej miłości! Jeżeli po lekturze tej pozycji w sercach Czytelników zrodzi się choć odrobina pokoju i dobra, którymi podzielą się z bliźnimi na Bożą chwałę – będę szczęśliwa! - tłumaczy.

W książce s. Kamili można znaleźć także wątek naszych terenów.

Pozycja jest darem odpustowym z okazji dnia św. Franciszka, a jej premiera będzie w najbliższą niedzielę w parafii św. Franciszka w Olsztynie podczas Mszy św.