Dziś w diecezji obchodzimy święto Matki Bożej Ostrobramskiej

ks. Dariusz Sonak

publikacja 16.11.2019 11:17

Wciąż w wielu parafiach żywy jest kult Matki Bożej Miłosierdzia.

Dziś w diecezji obchodzimy święto Matki Bożej Ostrobramskiej Obraz wraz z ołtarzem poświęcił bp Tomasz Wilczyński. ks. Dariusz Sonak/Foto Gość

Kult Matki Bożej Ostrobramskiej na Warmii sięga lat powojennych. W wielu miejscowościach osiedlili się mieszkańcy Wileńszczyzny, którzy ze sobą przywieźli kult miłosiernej Matki. Jedną z takich miejscowości jest Babiak.

- Przybyłam tu z moimi rodzicami, gdy miałam 3 latka. W drodze na świat był mój brat, a siostra urodziła się już tutaj. Nie był to łatwy czas i wiele nas kosztowała wędrówka. W naszym domu zawsze był obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. To ona nas prowadziła w tamtych niebezpiecznych czasach i wciąż prowadzi, za co jestem Jej wdzięczna - mówi Halina Kisiel.

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w parafii św. Augustyna i św. Anny w Babiaku pojawił się ok 1960 r. Wtedy rozpoczęła się jego peregrynacja po parafialnych rodzinach.

- Pamiętam, jak każda wieś i każdy dom był przystrojony, by przywitać Maryję. Wręcz jeden przez drugiego chciał piękniej przygotować Jej gościnę. Ja mieszkałam wtedy w Kaszunach i był miesiąc maj; chodziliśmy z obrazem od wioski do wioski, a pieśni maryjne rozlegały się w całej okolicy - wspomina pani Halina.

Następnie obraz został uroczyście wniesiony do kościoła, a jego poświęcenia wraz z ołtarzem dokonał bp Tomasz Wilczyński. - Od tamtego czasu przy ołtarzu odprawiano nabożeństwa. Młodzi po ślubie klękali przed Maryją, by Jej powierzyć swoje życie. Szukaliśmy u Maryi wsparcia. Zawsze dbaliśmy o ten ołtarz - wspomina Marianna Jankowska.

- Kiedyś nabożeństwo 40-godzinne też było przy tym ołtarzu. Zaczynało się od św. Stanisława Kostki (kiedyś wspomnienie obchodzono 13 listopada), a kończyło 16 listopada w dzień Matki Bożej - dodaje pani Halina. Z biegiem lat kult jednak osłabł, ale pragnienie, by nie zaniedbać tego charyzmatu, pozostawało w sercach wiernych.

Okazją do nowego spojrzenia w kierunku Matki Bożej Ostrobramskiej była diecezjalna peregrynacja Jej wizerunku połączona z rekolekcjami ewangelizacyjnymi w 2013 r.

- Zwróciła się do mnie w tamtym czasie nasza była parafianka - pani Krystyna, która obecnie mieszka w Rumi. Była zainteresowana tym obrazem i ołtarzem. Pytała o kult i wykazała inicjatywę: ofiarowała intencje miesięczne dla naszej parafii i czyni to od tamtego czasu regularnie. Zaczęliśmy odprawiać Msze św. przy tym ołtarzu każdego 16 dnia miesiąca i umieściliśmy księgę intencji - mówi ks. Sławomir Wiśniewski, proboszcz. Zaznacza, że kult Matki Ostrobramskiej jednoczy ludzi i uczy pamiętać o tych, którzy przybyli na te ziemie.

- Dzisiaj powinniśmy wołać o pokój na świecie, by Matka Boża przygarniała wierzących i niewierzących. Trzeba przyznać, że musimy pokazać na nowo piękno Matki Bożej i to rola naszej parafii - dodaje pani Marianna.

Więcej o kulcie Matki Bożej Ostrobramskiej w Babiaku w "Posłańcu Warmińskim" nr 47/2019.