Zatroskany o zbawienie każdej duszy

ks. Dariusz Sonak

publikacja 17.11.2019 09:36

Komunikat abp. Józefa Górzyńskiego z okazji 440. rocznicy śmierci sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza.

Zatroskany o zbawienie każdej duszy Wizerunek kard. Hozjusza w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. ks. Dariusz Sonak/Foto Gość

W tym roku przeżywamy 440. rocznicę śmierci Sługi Bożego Kardynała Stanisława Hozjusza, biskupa warmińskiego z XVI w., czołowej postaci potrydenckiej reformy Kościoła w Polsce i w Europie. Stanisław Hozjusz urodził się w Krakowie, wychowywał się w Wilnie, jako kleryk i kapłan diecezji krakowskiej był wychowawcą i nauczycielem w szkole biskupiej na Wawelu, sekretarzem biskupów i kancelarii królewskiej, kanonikiem i prałatem kilku kapituł (krakowskiej, warmińskiej, wieluńskiej, wiślickiej, skalbmierskiej i sandomierskiej), proboszczem w Gołębiu i Radłowie, biskupem chełmińskim a następnie warmińskim. Był również osobistym doradcą papieży, nuncjuszem w Wiedniu, legatem papieskim na Soborze Trydenckim i penitencjarzem wielkim w Rzymie. Ufundował Polakom hospicjum narodowe wraz z kościołem polskim w Rzymie pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Patrona Polski.

Sługa Boży przez całe życie słowem i czynem służył Bogu i Kościołowi, troszczył się o zbawienie każdej duszy. Przeżywał wiele osobistych zmagań i trudności w swojej biskupiej posłudze, by utrzymać wiernych w jednym, świętym, powszechnym i apostolskim Kościele. Kard. Hozjusz może być dla nas wciąż aktualnym patronem i przewodnikiem. Pomagać nam może zwłaszcza w zachowaniu wierności Bogu i Kościołowi, w poszukiwaniu dróg jedności, w trudnych i ważnych, zawodowych i osobistych rozmowach i negocjacjach, w zwyczajnej ludzkiej dobroci i dobroczynności. Jako wykształcony humanista i pisarz, prawnik i teolog, a także mecenas edukacji, bliski może być także ludziom nauki, studentom, nauczycielom i wychowawcom. Wszystkim poszukującym dobra i prawdy.

Kard. Hozjusz zmarł w opinii świętości 5 sierpnia 1579 r. w Capranica niedaleko Rzymu. Proces o jego beatyfikację, oficjalnie rozpoczęty dopiero w XX w., jest już zaawansowany na etapie rzymskim. Trwają prace nad przygotowaniem pozycji o życiu i heroiczności cnót Sługi Bożego. W związku z tym przesyłamy Czcigodnym Księżom i Drogim Parafianom nowe obrazki oraz foldery z modlitwą i informacjami na temat Sługi Bożego Kardynała Stanisława Hozjusza, pragnąc, aby dotarły one do wszystkich miejsc, w których odnaleźć możemy ślady jego obecności i działalności. Zabierzmy je do swoich domów, włączmy do naszych modlitw, przekażmy osobom, które są nam bliskie, również tym, które szczególnie potrzebują modlitwy o Bożą łaskę. [Księży prosimy o udostępnienie tych materiałów wiernym i zachętę w ogłoszeniach parafialnych].

Do beatyfikacji Sługi Bożego, oprócz rzetelnego zbadania zasług i świętości życia, potrzebny jest również przynajmniej jeden cud uzyskany za jego wyraźnym wstawiennictwem, odczytywany wraz z innymi łaskami jako Boży znak potwierdzający kanoniczną świętość kandydata na ołtarze. Zachęcamy do wytrwałej modlitwy oraz przyjęcia Sługi Bożego kard. Hozjusza jako osobistego patrona i orędownika.

Abp Józef Górzyński

Metropolita Warmiński