Okazja do pogłębienia wiary

Krzysztof Kozłowski

publikacja 04.03.2020 20:10

Na wydziale teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbył się etap diecezjalny XXX Olimpiady Wiedzy Teologicznej.

Okazja do pogłębienia wiary Celem olimpiady jest przede wszystkim zainteresowanie uczniów wiedzą teologiczną. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Uczestnicy pisali test, którego zagadnienia odnosiły się do pierwszych katechez św. Piotra i apostołów oraz męczeństwa św. Szczepana.

Uczestnicy musieli również wykazać się znajomością m.in. homilii św. Jana Pawła II czy wiedzą o prymasie Stefanie Wyszyńskim i jego akcie oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi.

„Dumni z Ewangelii i z Polski”, to hasło tegorocznej olimpiady, które bezpośrednio nawiązuje do słów Jana Pawła II: „I dlatego - zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie św.”

- Celem olimpiady jest przede wszystkim zainteresowanie uczniów wiedzą teologiczną. Po etapie szkolnym zakwalifikowani uczestnicy biorę udział w etapie diecezjalnym. Troje z nich pojedzie do Przemyśla na finał - wyjaśnia ks. Adam Bielinowicz. - Zagadnienia nawiązują do dwóch ważnych postaci, z którymi związane są ważne tegoroczne wydarzenia. Beatyfikacja prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i rocznica setnych urodzin Karola Wojtyły. Przypominamy te postacie, staramy się przypominać ich nauczanie i przesłanie, aby młodzi później ubogacona wiedzą przekazywała ją w swoich środowiskach - dodaje kapłan.

- Myślę, że ta olimpiada to doskonała okazja do pogłębienia wiary. Nie powinniśmy zasianego w nas ziarna pozostawić, musimy je pielęgnować, by przyniosło plony. Utrwaliłem sobie niektóre wiadomości, lepiej zrozumiałem niektóre prawdy wynikające z Ewangelii - mówi Igor z Braniewa.

- Mam świadomość, że dziś w Kościele potrzebna jest młodzież, która zna swoją religię, zna swoje obowiązki wynikające z Ewangelii, które przed nami stoją. Ta olimpiada pozwala lepiej to zrozumieć. Pismo święte, katechizm Kościoła katolickiego, homilie Jana Pawła II, lektury i opracowania - wszystko niezwykle wartościowe treści, ukazujące nam młodym, czym winniśmy kierować się w życiu, co mu nadaje sens. Myślę, że najbardziej przemówiła do mnie homilia Jana Pawła II, w której mówił naszych obowiązkach. Mamy być żywymi świadkami, tymi, którzy pociągają swoich rówieśników ku Bogu - podkreśla Piotr z Braniewa.

Etap diecezjalny wygrali: Julia Pudełek z Bartoszyc, Ewa Ziomek i Karolina Żak (obie z Olsztyna). Zwycięzcy będą reprezentować archidiecezję warmińską na etapie ogólnopolskim, który odbędzie się od 14 do 18 kwietnia w Przemyślu.

Organizatorem olimpiady w archidiecezji warmińskiej jest Wydział Nauki Katolickiej we współpracy z wydziałem teologii UWM w Olsztynie.