Zostań w domu

Krzysztof Kozłowski

publikacja 29.03.2020 14:20

Za niestosowanie się do zasad kwarantanny odpowiedzą m.in. mieszkańcy z Bartoszyc, Ełku, Lidzbarka Warmińskiego, Giżycka i Ostródy.

Zostań w domu Interwencja policjantów w Ostródzie. KWP Olsztyn

Policjanci przy wykorzystaniu różnych narzędzi apelują do mieszkańców o pozostanie w domu i stosowanie się do zasad oraz ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa.

- Niestety nie wszyscy traktują poważnie te apele i zalecenia. Wobec takich osób funkcjonariusze nie mają pobłażania. W ostatnich dniach przekonało się o tym kilkoro kolejnych mieszkańców Warmii i Mazur - mówi mł. asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Policjanci z Bartoszyc interweniowali wobec pięciu osób, które nie stosowały się do zasad bezpieczeństwa. Interwencja dotyczyła czterech mężczyzn i jednej kobiety, którzy zlekceważyli zakaz przemieszczania się osób na terenie całego kraju i spotkali się na ławce przy ul. Warszawskiej w Bartoszycach.

W Ełku mandatem karnym został ukarany 36-latek, który zlekceważył przepisy i polecenia policjantów dotyczące zakazu jednoczesnego przemieszczania się więcej niż dwóch osób. Policjanci zauważyli trzech nietrzeźwych mężczyzn, którzy razem szli ulicą, a następnie weszli na teren stacji paliw, żeby zrobić zakupy. Jeden z nich nie chciał zastosować się do poleceń policjantów związanych z prawidłowym przemieszczaniem się. Przez cały czas zachowywał się agresywnie, przeklinał, a także nie chciał podać swoich danych osobowych. Ponadto wyzywał policjantów i naruszył ich nietykalność cielesną. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Usłyszał już zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. 36-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł na naruszenie przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii.

Policjanci otrzymali również zgłoszenie, że jeden z mieszkańców gminy Grunwald nie stosuje się do decyzji służb sanitarnych o objęciu go kwarantanną domową. Mężczyzna miał robić zakupy w jednym ze sklepów. Funkcjonariusze pojechali do jego miejsca zamieszkania. 22-latek zaprzeczył, aby miał wychodzić z domu. Jak twierdził, cały czas przebywał w miejscu zamieszkania. - Policjanci postanowili jednak to zweryfikować i sprawdzić monitoring, który znajduje się w sklepie. Nagrania jasno pokazały, że mieszkaniec gminy Grunwald jednak nie stosuje się do decyzji o objęciu go kwarantanną domową. Policjanci sporządzili wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny. O zaistniałej sytuacji powiadomione zostały również służby sanitarne, które mogą nałożyć na 22-latka wysoką karę pieniężną - mówi rzecznik.

Za niestosowanie się do zasad kwarantanny w minionym tygodniu odpowiedzą również m.in. mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, Giżycka i Ostródy.