Olsztyn. Uroczystości 3 maja

Łukasz Czechyra

publikacja 03.05.2020 16:05

Abp Józef Górzyński przewodniczył Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba w intencji ojczyzny.

Olsztyn. Uroczystości 3 maja Metropolita podkreślił, że brama, którą jest Chrystus, jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Łukasz Czechyra /Foto Gość

W tym roku uroczystości 3 maja przypadają w Niedzielę Dobrego Pasterza, Światowy Dzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. - Modlimy się o nowe powołania, o tych, którzy na co dzień będą żyć według rad ewangelicznych proklamując nadejście Królestwa Bożego. Dziękujemy dziś za naszych duszpasterzy i wszystkich, którzy odważnie poszli za głosem Pana, a także prosimy o to, by nie zabrakło tych, którzy odpowiedzą na zaproszenie Pana Jezusa, by pójść za Nim. Niech ta Msza św. będzie dla nas również okazją do modlitwy za ojczyznę, szczególnie za tych, którzy nią rządzą - mówił na początku uroczystej Eucharystii ks. prał. Andrzej Lesiński.

Modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński. W homilii zaznaczył, że Chrystus ogłasza się nie tylko Dobrym Pasterzem, ale również "bramą owiec". - Brama, którą jest Chrystus, jest gwarantem bezpieczeństwa. Kto szuka nasycenia poza Nim, narażony jest na nakarmienie się trucizną. Wchodząc przez tę bramę można schronić się przed ciemnością, zimnem, drapieżnikiem. Pan Jezus zaprasza, aby żyć w blasku Jego światła i ciepła w owczarni, którą jest Kościół. To ważne, żeby znaleźć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Ale i tu fundamentalne znaczenie ma przechodzenie przez Jezusa-bramę. Kościół ma być zawsze Chrystusowym Kościołem. Nie moim, twoim, nie tych czy innych tendencji, ruchów, nie biedaków czy inteligencji, nie narodowym… Kościół jest Jezusa Chrystusa - podkreślił metropolita.

W swoim słowie zaznaczył, że chrzest Polski z 966 roku można opisać jako przejście przez bramę, którą jest Chrystus. - Dokonało się wówczas wejście do Owczarni Chrystusowej, do Kościoła, i oddanie się pod opiekę Dobrego Pasterza. Dokonało się też wyjście do świata, który wraz z chrześcijaństwem otwierał nas na wspaniałe dziedzictwo wieków europejskiej kultury. Od tego czasu staliśmy się pełnymi uczestnikami tego świata, nie tylko z niego korzystając, ale go współtworząc. W ten sposób ukształtowała się nasza tożsamość, której nie da się opisać w oderwaniu od Chrystusa - przypomniał abp Górzyński.

- Dzisiejsza niedziela to doskonała okazja, aby podziękować Chrystusowi Panu za to, że zechciał nas przyjąć do swojej owczarni i przez pokolenia był i jest naszym Dobrym Pasterzem. Jest też okazją do refleksji nad nami, nad tym, jak słuchamy naszego Pasterza. Czy On jest naszą bramą? Czy znamy Jego głos i czy za Nim idziemy? Dziś, kiedy w kontekście epidemii i związanych z tym trudności i dramatów bardziej dogłębnie podejmujemy refleksje nad życiem, niezwykle ważna - bo prawdziwie życiowa, nie tylko krzepiąca - jest prawda, że mamy dostęp do życia, bo mamy Dobrego Pasterza, który daje życie i ratuje życie, bo sam jest Życiem - mówił.

Na zakończenie Eucharystii metropolita warmiński dokonał aktu zawierzenia naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Po Mszy św. przedstawiciele władz, na czele z wojewodą Arturem Chojeckim, marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem i prezydentem Piotrem Grzymowiczem, udali się na plac Konsulatu Polskiego, gdzie pod kolumną Orła Białego złożyli kwiaty.