Katolicki blog

Łukasz Czechyra

publikacja 15.05.2020 20:32

Kryzysowy poniedziałek, święte słowa i audiencja generalna - to trzy cykle, na których bazuje Katholikos - blog Piotra Patejuka.

Katolicki blog Blog znajdziecie pod adresem katholikos.pl Archiwum autora

- Przebywanie w czterech ścianach podczas pandemii koronawirusa i ograniczanie wyjść skutkuje tym, że mózg sam szuka sobie zadań. Pomysł powstał wcześniej, ale jego realizacja znalazła swój finał dopiero teraz. Liczę na to, że będzie to miejsce, w którym będzie odbywać się dyskusja, twórczy spór. To jest coś, co buduje - tłumaczy autor.

Jest mężem, ojcem dwójki dzieci, jest wicedyrektorem XIII Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego im. Świętej Rodziny w Olsztynie, uczy historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest także członkiem Rady Duszpasterskiej w parafii św. Franciszka w Ostródzie, pracuje w Radiu Profeto, współpracuje z Radiem Olsztyn, a teraz jeszcze postanowił stworzyć bloga.

- Na blogu pojawiają się 3 główne cykle - "Kryzysowy poniedziałek", czyli refleksje o słowie kryzys, nie tylko w Kościele, ale ogólnie w cywilizacji. Samo słowo „kryzys” bywa nadużywane lub źle interpretowane. Historia ludzkości jest historią ciągłych kryzysów. Kryzys jest więc dla Kościoła, dla ludzkości stanem permanentnym. Chodzi o to, żeby to słowo odkłamać, bo jest ono często źródłem irracjonalnych lęków czy spiskowych teorii - podkreśla P. Patejuk.

- Drugi cykl to "Święte słowa" - cytat świętego przedstawiony w formie graficznej wraz z krótką refleksją. Bardzo ważny dla mnie jest trzeci cykl, czyli "Audiencja generalna". To refleksja o środowej katechezie papieża. Jestem przekonany, że wielu katolików zainteresuje to co mówi papież w środy, szczególnie w tym trudnym czasie - wylicza autor.

TAGI: