Olsztyn. Wspominamy św. Jana Pawła II

Łukasz Czechyra

publikacja 18.05.2020 15:51

Na Urzędzie Wojewódzkim pojawił się baner złożony z 1200 rysunków dzieci.

Olsztyn. Wspominamy św. Jana Pawła II W Urzędzie Wojewódzkim pojawiła się wystawa zdjęć z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 roku, kiedy 5 i 6 czerwca gościł w Olsztynie. Łukasz Czechyra /Foto Gość

Blisko 1200 rysunków uczniów z prawie 100 szkół naszego województwa - z tych elementów powstał baner, który dziś, 18 maja, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, został odsłonięty na Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. - Chcemy upamiętnić osobę św. Jana Pawła II, upamiętnić w postaci prac tych, o których prawa tak często się upominał - o prawa najmłodszych - podkreśla wojewoda Artur Chojecki.

Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, zaznacza, że ta inicjatywa pokazuje, że postać papieża Polaka jest nadal inspirująca, również dla młodych. - Naszym zadaniem jest przekazywać głębokie treści płynące z jego nauki, aby one nadal kształtowały nowe pokolenia. Mamy świadomość, że słowa kierowane do nas - świadków jego obecności, jego działania, jego życia - były przeznaczone nie tylko dla nas, ale też właśnie dla kolejnych pokoleń. Takie inicjatywy, nasze zaangażowanie, mają nas dalej kształtować, pozwolić rozumieć głębiej siebie, świat, naszą wiarę i tworzyć ten świat według wskazań, które św. Jan Paweł II przekazał nam jako nauczyciel, który ze swojej bardzo bliskiej i głębokiej relacji z Panem Bogiem potrafił wyczytać to, co ważne i przekazać to w swoim nauczaniu - mówił abp Górzyński.

Razem z odsłonięciem baneru została otwarta wystawa zdjęć z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 roku, kiedy 5 i 6 czerwca gościł w Olsztynie. Wystawa została przygotowana we współpracy z Akcją Katolicką Archidiecezji Warmińskiej. - Św. Jan Paweł II stał się naszym formatorem, osobą świętą, wielką, ale też bardzo bliską naszemu sercu. To dzięki jego pracy, jego dokumentom, pielgrzymkom i wizytom mamy wolną Polskę i jesteśmy takimi ludźmi, jakimi jesteśmy - mówił Wojciech Hanelt z Akcji Katolickiej.