Dyskusja buduje

lucy

|

Posłaniec Warmiński 21/2020

publikacja 21.05.2020 00:00

Kryzysowy poniedziałek, święte słowa i audiencja generalna – to trzy cykle, na których bazuje Katholikos – blog założony przez Piotra Patejuka.

– Uwielbiam prowadzić spory, bo bez różnicy zdań nie możemy iść do przodu – podkreśla autor. – Uwielbiam prowadzić spory, bo bez różnicy zdań nie możemy iść do przodu – podkreśla autor.
Archiwum prywatne

Przebywanie w czterech ścianach podczas pandemii koronawirusa i ograniczanie wyjść skutkuje tym, że mózg sam szuka sobie zadań. Pomysł powstał wcześniej, ale jego realizacja znalazła swój finał dopiero teraz. Liczę na to, że będzie to miejsce, w którym będzie odbywać się dyskusja, twórczy spór. To jest coś, co buduje – tłumaczy autor.

Piotr Patejuk jest członkiem rady duszpasterskiej w parafii św. Franciszka w Ostródzie, uczy historii i wiedzy o społeczeństwie w XIII LO Katolickim im. Świętej Rodziny w Olsztynie, gdzie pełni funkcję dyrektora. Od 2015 r. prowadzi w Radiu Profeto program „Historia i Wiara”. Teraz przyszedł czas na bloga.

– Pojawiają się na nim trzy główne cykle – „Kryzysowy poniedziałek”, czyli refleksje o słowie kryzys, nie tylko w Kościele, ale ogólnie w cywilizacji. Samo słowo „kryzys” bywa nadużywane lub źle interpretowane. Historia ludzkości jest historią ciągłych kryzysów. Kryzys jest więc dla Kościoła, dla ludzkości stanem permanentnym. Chodzi o to, żeby to słowo odkłamać, bo jest ono często źródłem irracjonalnych lęków czy spiskowych teorii – podkreśla P. Patejuk.

Drugi cykl to „Święte słowa” – cytat świętego przedstawiony w formie graficznej wraz z krótką refleksją. Bardzo ważny dla mnie jest trzeci cykl, czyli „Audiencja generalna”. To refleksja o środowej katechezie papieża. Jestem przekonany, że wielu katolików zainteresuje to, co mówi papież w środy, szczególnie w tym trudnym czasie – wylicza autor bloga.