Święcenia diakonatu

Krzysztof Kozłowski

publikacja 23.05.2020 16:10

- Przed wami jest cały świat, któremu macie służyć. Macie wielbić Boga swoim życiem, służyć pięknem miłości i posługi - mówił diakonom bp Janusz Ostrowski.

Święcenia diakonatu Bp Janusz Ostrowski udzielił święceń diakonatu ośmiu alumnom WSD "Hosianum". Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyły się święcenia diakonatu. Liturgii przewodniczył bp Janusz Ostrowski. Święcenia przyjęło ośmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie: Grzegorz Antczak - Olsztyn (św. Wojciecha); Konrad Błażejczyk - Dębowiec; Daniel Bojarski - Mława (MB Królowej Polski, diecezja płocka); Jędrzej Borejko - Reszel; Karol Gawryś - Braniewo (św. Antoniego); Michał Gołębiewski - Reszel; Piotr Olszewski - Olsztyn (św. Franciszka z Asyżu); Adrian Zaworski - Braniewo (św. Antoniego).

- Jest to wielkie przeżycie. Człowiek jest troszkę zdziwiony, że to już minęło pięć lat naszej formacji i nadeszła ta chwila - uśmiecha się diakon Daniel Bojarski. - Odczuwam wewnętrzny pokój, choć może tego nie widać na zewnątrz. To jest wielka łaska od Pana Boga, otrzymać powołanie, przyjąć sakrament święceń. Nie ukrywam, że osobiście bardzo tego pragnąłem, dlatego odczuwam tak wielką radość - podkreśla diakon.

Uroczystości przewodniczył bp Janusz Ostrowski. - Gromadzimy się, by naszych braci poświęcić na diakonów Kościoła. Aby posłać ich do posługi. Chcemy prosić Boga, aby napełnił ich swoim Duchem, aby byli wiarygodnymi świadkami Jego miłości, Jego miłosierdzia we współczesnym świecie, który tak bardzo tej miłości potrzebuje - mówił na wstępie biskup.

W homilii bp Ostrowski podkreślał, że głównym zadaniem diakonów jest to, by służyli drugiemu człowiekowi, oddawali swoje życie w imię Bożej miłości.

- Nie przyjmujecie święceń diakonatu, aby królować, aby uciskać, aby dawać odczuć swoją władzę. Bo to nie jest wasza władza. To władza Boga, który służy w miłości i pokorze - mówił pasterz. - Gdziekolwiek będziecie, macie służyć pięknem waszej posługi. Macie zmęczyć się posługiwaniem. Jeżeli choć jeden dzień będziecie kończyć ze świadomością, żeście się nie zmęczyli, to znaczy, że zmarnowaliście ten dzień. Macie służyć i dać swoje życie, a nie królować - podkreślał bp Ostrowski.

Prosił, zwracając się do diakonów, by rozdawali Boga ludziom poprzez słowa i postępowanie, wyciągniętą rękę do potrzebującego, poświęcony czas temu, który czuje się odrzucony i samotny. - Nie możecie sobie wybierać, komu chcecie służyć, bo Jezus nie przyszedł zbawić niektórych, Jemu życzliwych, ale przyszedł, by dać zbawienie każdemu człowiekowi. Jezus ofiarował się każdemu, tak i wy, jeżeli chcecie iść śladami naszego Mistrza, nie możecie wybierać ludzi. Przed wami jest cały świat, któremu macie służyć. Macie wielbić Boga swoim życiem, służyć pięknem miłości i posługi. Jesteście kwiatami w ogrodzie Pana Boga. Proście Go, byście nigdy nie stali się chwastami - mówił bp Janusz Ostrowski.