Pokarm na drogę

Krzysztof Kozłowski

|

Posłaniec Warmiński 25/2020

publikacja 18.06.2020 00:00

– Dążmy do osobistego spotykania się z Chrystusem na Eucharystii, ale przygotujmy to spotkanie, rozmyślając nad tym, czym ona dla nas jest – mówił abp Józef Górzyński.

– Chrystus nie tylko objawia pełnię życia, ale nas do niej prowadzi – podkreślał metropolita. – Chrystus nie tylko objawia pełnię życia, ale nas do niej prowadzi – podkreślał metropolita.
Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbyła się Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński.

Po liturgii nastąpiła piesza procesja eucharystyczna ulicami Olsztyna do czterech ołtarzy. Przy drugim ołtarzu, usytuowanym na pl. św. Jana Pawła II, metropolita warmiński wygłosił homilię. Podkreślił, że współczesny człowiek, zaangażowany, aby nasycić swoje ziemskie życie, zaniedbał pokarm dający życie wieczne.

– Czas pandemii pokazuje globalną niewystarczalność tego, co człowiek zdołał osiągnąć i czym stara się zabezpieczyć swoją doczesność. Czy skłoni nas to do refleksji? Ale my, uczniowie Chrystusa, nic nie musimy domniemywać. Mamy Nauczyciela i Przewodnika, który prowadzi nas, objawia pełną prawdę o życiu i jest w tym wiarygodny, bo dał za nas swoje życie. (...) On nie tylko objawia pełnię życia, ale nas do niej prowadzi. Daje swój pokarm na tę drogę. Tylko w tym kontekście możemy zrozumieć, czym jest w istocie Eucharystia, sakrament, który daje życie – mówił abp Górzyński.

Odwoływał się do bolesnego doświadczenia wielu wiernych, którzy nie mogli uczestniczyć we Mszach św. – Zrodzona tęsknota za Mszą św. pozwala nam na nowo przemyśleć jej znaczenie dla nas. Pozwala bardziej docenić jej wartość i wyrazić wdzięczność za to, że ten Boski dar, który daje życie, jest dla nas dostępny na co dzień. Tego faktu nie zawsze mamy świadomość, nie zawsze go dostrzegamy i doceniamy – mówił metropolita, podkreślając, że zrodzone w nas pragnienie powrotu do bliskości z Bogiem przez Eucharystię świadczy o tym, „że dobrze rozumiemy tę drogę, bo po to Eucharystia została nam dana”.

– Dążmy do osobistego spotykania się z Chrystusem na Eucharystii, ale przygotujmy to spotkanie, rozmyślając nad tym, czym ona dla nas jest. Do tego w obecnym roku duszpasterskim zachęca nas Kościół – mówił abp Górzyński i zachęcał, aby sięgać do źródeł pomagających nam podjąć tę refleksję i przywołujących treści wielkiej tajemnicy naszej wiary.