Nasza misja się nie kończy

ks. Dariusz Sonak

|

Posłaniec Warmiński 25/2020

publikacja 18.06.2020 00:00

– Gdy przychodziłam wcześniej do pracy, patrzyłam przez okno, czy pan Mirek idzie z kościoła, gdzie był przed Najświętszym Sakramentem. Zawsze stamtąd przychodził – opowiada Beata Groszkowska.

Mirosław Puchlaski był związany z olsztyńską placówką 37 lat. Mirosław Puchlaski był związany z olsztyńską placówką 37 lat.
ks. Dariusz Sonak /Foto Gość

W 1947 r. katedralna wspólnota parafialna w ogłoszeniach usłyszała o nowo powstałej księgarni. Ksiądz Jan Hanowski w jej utworzeniu widział nadzieję na formację i umocnienie wartości katolickich. W ogłoszeniach, podkreślając istotę tego wydarzenia, napisano tak: „Żyjemy w okresie wyjątkowych przeobrażeń i walki o nowego człowieka. W nurcie dzisiejszego życia dostrzega się niejednokrotnie próby oderwania człowieka od Boga, zbagatelizowania życia religijnego w człowieku i zastąpienia go wątpliwej wartości namiastką”. Od 4 października 1947 r. księgarnia służy duchowieństwu i osobom świeckim aż do dziś.

Kawa i książka

Szczególną postacią, która z księgarnią była związana przez 37 lat, jest Mirosław Puchlaski, który właśnie przeszedł na emeryturę. – Pracę zaczynałem w 1983 roku. To był trudny, ale zarazem ciekawy czas. Był stan wojenny, a diecezja sięgała od Kwidzyna do Gołdapi – wspomina pan Mirosław. – Trzeba było troszczyć się o pozwolenie na handel, później o pozwolenie na sprzedaż wina mszalnego, komunikantów itd. Dodatkowo był to okres porządkowania spraw notarialnych, tak więc wiele się działo – wymienia.

Zaznacza, że księgarnia była przede wszystkim miejscem otwartym. – Przychodziło do niej wielu księży. Była miejscem spotkań i licznych rozmów. Mieliśmy duże zaplecze, tak że było gdzie zatrzymać się dłużej, napić kawy i porozmawiać o tym, co dzieje się „w terenie”. Księża w tym czasie nie mieli łatwo, bo władza nie była im przychylna, ale cieszyło to, że w naszej księgarni mieli swoje miejsce – tłumaczy.

Podkreśla, że w pierwszym okresie jego pracy czekało się na książki nieraz dosyć długo. – Nie przyjeżdżało się do Olsztyna zbyt często, bo była to już poważna wyprawa poza parafię. Pracowałem wtedy z panią Danutą Iwan, która miała specjalne pudełko z zamówieniami na karteczkach. Niektórzy, gdy przyjeżdżali, to od razu brali po 10–15 książek. Z biegiem lat jednak to się zmieniło – opowiada pan Mirosław.

Bo Jezus zaczął nauczać

Na zmianę sytuacji w księgarniach wpłynął według pana Mirosława m.in. podział diecezji i pojawienie się wysyłek internetowych. – Po podziale diecezji wyraźnie zmniejszyła się liczba przychodzących, ale to było naturalne. Każda diecezja stwarzała swoje struktury, a i w Olsztynie pojawiały się nowe księgarnie. Pamiętne były też czwartki, kiedy klerycy wyjeżdżali z seminarium na miasto i zawsze swoje kroki kierowali do nas – opowiada.

– Zmieniła się dostępność książek, można je było kupić z dostawą do domu, ludzie zaczęli coraz częściej sięgać po wersje elektroniczne. To oczywiście wygodna forma, ale to nie znaczy, że misja księgarni się kończy – uważa pan Mirosław. Podkreśla, że założyciele chcieli, by to miejsce ułatwiało ludziom dostęp do Pisma Świętego i nauczania Kościoła. – Możliwe, że za 10 lat będziemy świętowali 2000. rocznicę rozpoczęcia nauczania Jezusa na ziemi. Przecież nasza misja wpisuje się w to wydarzenie biblijne – mówi z uśmiechem.

– Pan Mirek to temat rzeka. Tak dobrej, łagodnej, inteligentnej osoby jeszcze nie spotkałam – mówi Beata Groszkowska, współpracownica. – Jest bardzo wierzący. Pokazał mi, jak żyć ewangelicznymi prawdami. Pozwalał mi w pracy rozwijać skrzydła i prowadził mnie. Praca z nim to piękny czas w moim życiu – zapewnia.