Wyzwanie, które chcemy podjąć

Łukasz Czechyra

|

Posłaniec Warmiński 26/2020

publikacja 25.06.2020 00:00

Ks. Paweł Szumowski został mianowany przez abp. Józefa Górzyńskiego nowym dyrektorem warmińskich pieszych pielgrzymek. Opowiada o planach na ten rok i o swoich wspomnieniach z wędrówek na Jasną Górę.

▲	– Fizyczne uczestnictwo będzie ograniczone, ale chcemy zaprosić wszystkich do uczestnictwa duchowego – mówi kapłan. ▲ – Fizyczne uczestnictwo będzie ograniczone, ale chcemy zaprosić wszystkich do uczestnictwa duchowego – mówi kapłan.
Łukasz Czechyra /Foto Gość

Łukasz Czechyra: Jakie są Księdza doświadczenia związane z pątniczą wędrówką?

ks. Paweł Szumowski: Moje doświadczenie pielgrzymowania jest stosunkowo niewielkie, gdyż byłem na pielgrzymce dotychczas 13 razy. Mówię „niewielkie”, bo znam wiele osób, które były na niej po kilkadziesiąt razy. Jednakże każda pielgrzymka jest dla mnie czymś szczególnym, każda zapada w pamięć i uważam, że ma ogromny wpływ na moje powołanie i kroczenie za Panem Bogiem. Jest wiele wydarzeń z trasy, które zapamiętam do końca życia, jak choćby żarliwa prośba spotkanej na szlaku osoby o modlitwę w intencji uzdrowienia z alkoholizmu. Dla mnie osobiście wyjątkowym wydarzeniem był moment przed pójściem do seminarium, kiedy miałem wiele pytań, co robić po maturze, jaką drogę w życiu wybrać. W tym czasie Pan Bóg przez różne napotkane osoby i wydarzenia – również podczas pielgrzymki – pokazywał mi, co mam wybrać.

W tym roku plany pielgrzymkowe zostały pokrzyżowane przez pandemię koronawirusa. Wiele osób się zastanawia, czy pielgrzymka w ogóle będzie mogła się odbyć.

Gdy przychodzą ciepłe dni, od razu uruchamiają się pątnicze wspomnienia. Mocno świecące słońce przypomina o zdarzeniach ze szlaku i chociaż podczas sierpniowego wędrowania do Matki Bożej na Jasną Górę bywa ono dość uciążliwe, to jednak znowu chce się wyruszyć na pielgrzymkę. Na spotkaniach przed wyjściem grupy pojawiają się nowe osoby, pełne zapału, które pragną podjąć to wyzwanie – i wtedy też od razu ogarnia nas wspomnienie wyjątkowego ducha tego wydarzenia. Zresztą na pielgrzymkę czekają nie tylko ci, którzy w niej uczestniczą, ale i ci, których spotykamy po drodze – za każdym razem, kiedy przechodzimy przez różne miejscowości i widzimy ludzi witających nas, często ze łzami w oczach, wierzymy, że dla nich wszystkich jest to również szczególny dzień. Wiele razy w czasie rozmów z gospodarzami na noclegach słyszałem, że przyjście pielgrzymki jest dla nich wielkim świętem i nie wyobrażają sobie, by np. za rok nie przyjąć pątników do swojego domu. Jest więc wiele osób, które czekają na ten czas. Tymczasem w tym roku z racji trwającej pandemii zorganizowanie dwutygodniowej pielgrzymki jest dużym wyzwaniem. Pojawiło się wiele obostrzeń, wytycznych sanitarnych, ale mimo tych utrudnień nadal jesteśmy w stanie – pod pewnymi warunkami – zorganizować to wydarzenie. To oznacza, że 37. Warmińska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę się odbędzie!

Jak będzie ona wyglądała pod względem organizacyjnym?

Ten trudny czas nauczył nas, by się nie poddawać i szukać nowych rozwiązań. Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo, ale i to, że pielgrzymka to wspólnota, w której możemy doświadczyć wielu cennych przeżyć, nawiązać nowe, wspaniałe relacje, podładować duchowe akumulatory, w tym roku chcemy zaproponować wspólne pielgrzymowanie w ograniczonej grupie, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Fizyczne uczestnictwo będzie ograniczone, ale chcemy zaprosić wszystkich do uczestnictwa duchowego. Każdego dnia osoby pozostające w domu będą mogły przeżywać Eucharystię transmitowaną na żywo za pośrednictwem internetu. Tegorocznym hasłem są słowa: „Wielka tajemnica wiary”, które również są hasłem przewodnim roku duszpasterskiego. Pielgrzymka rozpocznie się 31 lipca w Gietrzwałdzie o godz. 6 Mszą św., na którą pragniemy zaprosić wszystkich pątników i sympatyków pielgrzymki pieszej. Kolejne wydarzenie, do uczestnictwa w którym zachęcamy wszystkich, odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą, gdzie neoprezbiterzy, którzy uczestniczyli w pielgrzymkach, odprawią Mszę prymicyjną i udzielą błogosławieństwa. 12 sierpnia dotrzemy na Jasną Górę, gdzie będziemy mogli ponownie spotkać się na Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, wspólnym czuwaniu i Eucharystii kończącej tegoroczną pielgrzymkę.

lukasz.czechyra@gosc.pl


Co i jak?

Na każde z wydarzeń można wyruszyć autokarami z Olsztyna, jednak należy się wcześniej zapisać. Na pieszą pielgrzymkę będzie można zapisywać się tylko poprzez formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie niebawem na stronie www.pielgrzymkawarminska.pl i na facebookowym profilu Warmińskich Pielgrzymek Pieszych.