Olsztyn. Wolność ojczyzny

Krzysztof Kozłowski

publikacja 31.07.2020 16:00

Wystawa składa się z 11 banerów, na których zaprezentowano najważniejsze wydarzenia powstania warszawskiego.

Olsztyn. Wolność ojczyzny Wystawa eksponowana jest w holu budynku Poczty Polskiej w Olsztynie przy u. Konstytucji 3 Maja 4. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Instytut Pamięci Narodowej na 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego przygotował wystawę "Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę", która znajduje się w budynku Poczty Polskiej w Olsztynie. - Ciekawa inicjatywa. Kiedy człowiek stoi do okienka, może przy okazji poczytać, dowiedzieć się więcej o powstaniu, które było w Warszawie - mówi pani Jadwiga.

Wystawa składa się z 11 banerów, na których zaprezentowano najważniejsze wydarzenia powstania warszawskiego. - Całość została przygotowana w celach edukacyjnych. Przeznaczona jest dla różnych grup wiekowych. Cechą charakterystyczną wystawy jest to, że zdjęcia prezentowanej na niej pochodzą z tamtych lat i zostały one poddane procesowi kolorowania, przez co mają charakter bardziej dzisiejszy, oddając cały czas tło ówczesnych wydarzeń - mówi Krzysztof Kierski z Biura Badań Historycznych Delegatury IPN w Olsztynie.

Na banerach prezentowane są geneza powstania, jej odbiór na arenie międzynarodowej. - Ukazujemy uczestników powstania, największe sukcesy, jak również niemieckie zbrodnie. Staraliśmy się wybrać elementy, które związane są z powstaniem, choćby jeden z banerów poświęcony jest kanałom, którymi przemieszczali się powstańcy. Ostatnie plansze ukazują bilans powstania oraz jego konsekwencje - opisuje K. Kierski.

Podkreśla, że dzięki współpracy z Pocztą Polską wystawę może obejrzeć liczna grupa odbiorców, choćby dlatego, że placówka przy ul. Konstytucji 3 Maja jest czynna całą dobę.

- Wolność ojczyzny to było coś, co pociągnęło powstańców na barykady i ulice. Nie zawahali się, poszli, walczyli, ginęli, a ci, co przeżyli, są zdumiewającymi świadkami naszej historii. Z każdym rokiem oddalamy się od tych wydarzeń, jednak ta pamięć wśród nas pozostaje. Prawda wymaga od nas, abyśmy prawdziwą historię przekazywali młodemu pokoleniu - mówi Bożena Ulewicz, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego.