Szlak Świętej Warmii

Łukasz Czechyra

publikacja 10.10.2020 09:55

W Bałdach, u Wrót Warmii, został zainaugurowany szlak turystyczno-pielgrzymkowy.

Szlak Świętej Warmii - Chcemy promować nasz region, Warmię, na której tradycję i tożsamość przez 7 wieków pracowały minione pokolenia - zaznacza Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego. Łukasz Czechyra /Foto Gość

Szlak Świętej Warmii to projekt promocji szlaku turystyczno-pielgrzymkowego, który tworzy 16 stacji - znajdują się tam sanktuaria, miejsca związane z ludźmi i historią. Pierwszą stacją są Bałdy, Wrota Warmii, przez które przejeżdżali biskupi warmińscy obejmujący władzę nad regionem. Kolejne stacje tworzą: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Kończy się w Braniewie - pierwszej historycznej stolicy regionu.

Dziś w Bałdach pojawiła się pierwsza zorganizowana grupa turystów, prowadzona przez przewodników z olsztyńskiego oddziału PTTK. Na początku szlaku powitali ich Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego, Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda, oraz Jerzy Laskowski, przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie. - Żyjemy w pięknym regionie Warmii i Mazur, ale musimy przyznać, że troszeczkę Mazury nas zdominowały, w związku z tym musimy o swoją warmińskość powalczyć. Dlatego też stworzyliśmy Szlak Świętej Warmii, oczywiście "stworzyliśmy" w cudzysłowie, ponieważ pracowały na to pokolenia Warmiaków przez 7 stuleci, które budowały kulturę i tożsamość naszego regionu - mówi A. Abako.

Pierwsi turyści otrzymali materiały, książki o szlaku, a także chleb pielgrzyma - upieczony specjalnie dla promocji regionu przez Piekarnię Tyrolską. - Staramy się ciągle poszerzać naszą ofertę, mamy już gotowe płyty mówiące o Szlaku Świętej Warmii w językach angielskim i niemieckim, chcemy bowiem trafić również do turystów zagranicznych - zaznacza starosta.