21. Dni Interdyscyplinarne na WT w Olsztynie

ks. Dariusz Sonak

publikacja 30.10.2020 12:37

- Ten interdyscyplinarny kontekst pomaga nam w szukaniu odpowiedzi na pytanie: jak humanistyka i teologia mogą być innowacyjne? - mówi dr hab. Katarzyna Parzych-Blakiewicz, prof. UWM.

21. Dni Interdyscyplinarne na WT w Olsztynie - Przed każdym papieżem jest zadanie, by czuwać i patrzeć na ludzkość oczami Boga - mówi pani profesor. ks. Dariusz Sonak /Foto Gość

Wirtualne spotkanie naukowców z różnych dziedzin, poszukujących tego, co łączy ich dyscypliny, oraz tego, jak wypracowanymi wnioskami można służyć społeczeństwu, to cel dni interdyscyplinarnych organizowanych przez Wydział Teologii UWM, które odbędą się 4 i 5 listopada. Tematem tegorocznych dni są Warmińskie Seminaria Hagiologiczne.

– Co roku podejmujemy inne zagadnienia. Inspiracją do tegorocznego tematu jest 10-letnia, owocna praca na Warmii dotycząca świętych. Ma ona charakter interdyscyplinarny, ponieważ łączy działania historyków, literaturoznawców, muzyków, historyków sztuki, pedagogów i teologów – mówi dr hab. Katarzyna Parzych-Blakiewicz.

– Chcemy pokazać, że Warmińskie Seminaria Hagiologiczne dostarczają bardzo ważnych wniosków. Ten interdyscyplinarny kontekst pomaga nam w szukaniu odpowiedzi na pytanie: jak humanistyka i teologia mogą być innowacyjne? – tłumaczy.

Pierwsze seminarium zatytułowano: „Święta Anna w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś”.

– Chcemy zapytać, w jaki sposób z jej kultu, śladów w kulturze możemy odczytać jej wizerunek hagiologiczny, czyli jak zrozumieć jej świętość i jak ona może nam pomóc zrozumieć księgę objawienia, której pełnią jest sam Chrystus. Chcemy odczytać na nowo, co Bóg przez nią do nas mówi – dodaje.

Drugie seminarium zatytułowano: „Święci papieże – od Grzegorza Wielkiego do Jana Pawła II – w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś”. – Pierwszy raz robimy grupę świętych. Wyznacznikiem jest św. Jan Paweł II, ponieważ przeżywamy rok mu poświęcony – podkreśla pani Katarzyna.

– Gdy zobaczymy poczet papieży, to widać, że ich podstawową misją jest troska o współczesnych ludzi. Papież ma być ojcem, aby ludzkość właściwie się rozwijała – dodaje.

Dokładny program dni interdyscyplinarnych oraz szczegóły dotyczące możliwości uczestnictwa on line na stronie Wydziału Teologii UWM.


Więcej o dniach interdyscyplinarnych w „Posłańcu Warmińskim” nr 45/2020.