Dziś dzień św. Mikołaja

ks. Dariusz Sonak

publikacja 06.12.2020 00:00

Kojarzy się nam z hojnością prezentów związanych z legenda o jego życiu, ale Kościół od wieków wzywa go przede wszystkim jako patrona, który wyprasza łaski u samego Boga.

Dziś dzień św. Mikołaja Witraż z parafii w Sząbruku. ks. Dariusz Sonak /Foto Gość

Dowodem na to są świątynie dedykowane św. Mikołajowi w naszej diecezji. Jedną z nich jest XIV-wieczny kościół w Sząbruku.

- Tak jak nasz patron, tak i my, staramy się pomagać osobom potrzebującym, a tych w naszej społeczności nie brakuje - mówi Bolesław Korosteński, członek rady parafialnej.

Od 2014 roku jest dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sząbruku.
- Razem z katechetką Teresą Połosa założyliśmy Szkolne Koło Caritas. Oczywiście koło działa razem z parafią i okazało się bardzo potrzebne w naszej wspólnocie - wyjaśnia.

Podkreśla, że w działalności charytatywnej ważna jest współpraca.
- Gmina pomogła nam trafić do osób potrzebujących, którym przygotowujemy paczki świąteczne. Ze wspólnotą parafialną i SKC zorganizowaliśmy wiele zbiórek dla potrzebujących. Część pieniędzy udało się zdobyć dzięki rozprowadzaniu ręcznie przygotowanych kartek świątecznych - wymienia pan Bolesław.

Wspomina akcję zorganizowaną razem z Fundacją Turnitzmühle Heritage Foundation działająca na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa historycznego oraz kulturowego Warmii I Mazur.
- Była zatytułowana „Warmiński list do św. Mikołaja”. Dzieci musiały napisać list gwarą warmińską. Każde dziecko, które wzięło udział w tym wydarzeniu, otrzymało prezent - wspomina.

Zaznacz, że w czasie pandemii nie brakuje zaangażowania w pomoc.
- W miarę możliwości uruchomiliśmy wolontariat młodzieży: robią zakupy dla osób starszych. Nasza wspólnota potrafi się zmobilizować w niesieniu pomocy, a to wszystko dzięki wrażliwości na cierpienie i potrzeby bliźnich - dodaje.

- Parafianie są pełni inicjatywy i chętnie biegną z pomocą w każdej sytuacji - mówi ks. Andrzej Trejanowski, proboszcz parafii.

- Cieszę się, że spora liczba regularnie uczestniczy w Mszach św. Ta ich duchowość zakorzeniona w Eucharystii rodzi ich otwartość i przekłada się na relacje między nimi. Pięknym świadectwem jest ich troska o siebie nawzajem w tych trudnych czasach. Nie zamykają się, ale patrzą kto potrzebuje ich pomocy. Gdy dzisiaj widzimy brak szacunku ludzi względem siebie, to tutaj widać to jak na dłoni, że oni chcą żyć inaczej - zauważa duszpasterz.

Więcej o parafii w Sząbruku w „Posłańcu Warmińskim” nr 49/2020.