Usłyszeć zaproszenie Pana

Krzysztof Kozłowski

|

Posłaniec Warmiński 16/2021

publikacja 22.04.2021 00:00

– Jezus dotknął mojego serca, w ciągu sekundy powywracał wszystko – wspomina ks. Kamil.

– Często młodym ludziom trudno jest zdecydować się  na kapłaństwo, nawet jeśli czują, że to ich droga. Dlatego tak ważna jest modlitwa za nich  – uważa ks. H. Tryk. – Często młodym ludziom trudno jest zdecydować się na kapłaństwo, nawet jeśli czują, że to ich droga. Dlatego tak ważna jest modlitwa za nich – uważa ks. H. Tryk.
Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Niedziela Dobrego Pasterza jest dniem szczególnych modlitw o powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego. – Tego dnia seminarium będzie wśród ludzi – uśmiecha się ks. Hubert Tryk, rektor WSD „Hosianum” w Olsztynie. Ma to być nawiązanie do Dnia Wdzięczności, podczas którego w minionych latach mury uczelni gościły jej dobroczyńców. Obecnie, ze względu na pandemię, nie jest to możliwe. – Doszliśmy do wniosku, że to my w Niedzielę Dobrego Pasterza pojedziemy do wspólnot parafialnych. Klerycy udadzą się do różnych parafii. Diakoni będą głosić słowo Boże, a młodsi będą mieć list ode mnie, w którym dzielę się swoją refleksją na temat powołania, jak również dziękuję za materialne i modlitewne wsparcie seminarium – wyjaśnia ks. Tryk.

To było niespodziewane

Jak dużą wartość ma modlitwa o powołania, wie każdy młody człowiek, który stoi przed decyzją, czy pójść za głosem Chrystusa. – Moje powołanie to historia chłopaka, który do seminarium... się nie wybierał – śmieje się ks. Kamil Podlaszuk. – Miałem zupełnie inne plany. To znaczy, myśli o kapłaństwie się pojawiały, bo byłem zawsze blisko Kościoła, ale osobiście rozeznałem, że to nie dla mnie... Złożył więc dokumenty na medycynę. – „To będzie moja przyszłość!” – myślałem. Dom, rodzina, dzieci i ja, lekarz. Tak, to po ludzku był naprawdę świetny plan – wspomina. Zdał maturę, zaczęły się wakacje... Przyznaje, że nie wydarzyło się wówczas nic nadzwyczajnego, a jednak...

– Brałem udział we Mszy św. i wtedy... Jezus dotknął mojego serca. W ciągu sekundy powywracał wszystko, co było tak pięknie poukładane w mojej głowie. W ciągu tej sekundy uświadomiłem sobie, że jedyna rzecz, jaką mogę w życiu robić, to być księdzem. Że seminarium to moje miejsce. To było niespodziewane, ale może dlatego tak mocno dotknęło mojego serca – mówi, dodając, że jednocześnie miał pewność, iż tak właśnie ma być. Ksiądz Kamil przyznaje, że to wszystko do niego nie do końca pasowało. – Uważam się za osobę, która przed podjęciem każdej decyzji wszystko przemyśli, poukłada sobie, rozważy argumenty „za” i „przeciw”. A tutaj – w ciągu sekundy zmiana całej przyszłości. To było „niekamilowe” – śmieje się ks. Podlaszuk, który przyjął święcenia dwa lata temu.

Usłyszeć głos

Rektor seminarium podkreśla, że modlitwa jest ważna, by młodzi mieli odwagę w sercach do powiedzenia Bogu: „tak”. – Tylko najpierw trzeba zaproszenie Jezusa usłyszeć, czyli w ogóle usłyszeć Pana Boga, nawiązać kontakt z samym sobą, ze swoim wnętrzem, a później trzeba odwagi do odpowiedzenia Bogu na dar powołania. I o to się modlimy – mówi ks. Tryk. Seminarzyści z myślą o Niedzieli Dobrego Pasterza, by pomóc młodym w rozeznawaniu powołania, rozpoczęli emisję ośmioodcinkowego cyklu filmików „Wskaż drogę”. Pierwszy odcinek „Głos Boga” został opublikowany w Wielki Czwartek.

– Te osiem filmów będzie podejmować temat powołania z różnych stron. W pierwszym podjęliśmy próbę odpowiedzi młodemu człowiekowi na pytanie: co to znaczy usłyszeć głos Boga? Jak może się spodziewać, że Pan Bóg będzie go wołał. Kolejne będą wyjaśniać, jakie mogą być trudności w rozeznaniu, kto może w nim pomóc, będziemy podejmować kwestię wierności Bogu – wyjaśnia rektor WSD „Hosianum”. Na prośbę arcybiskupa w parafiach naszej diecezji każda Msza św. powinna kończyć się wezwaniem o powołania kapłańskie i zakonne. – W tym roku ta modlitwa jest rozszerzona o wezwanie do św. Józefa. Prosimy jego i Matkę Bożą Gietrzwałdzką o wyproszenie nam nowych powołań kapłańskich i zakonnych dla archidiecezji warmińskiej. Z okazji Tygodnia Modlitw o Powołania i czasu pomaturalnych wyborów dalszej drogi życia przez wielu młodych, prosimy wspólnoty o podjęcie Różańca pompejańskiego w intencji powołań.