Przygotowania do Roku Mikołaja Kopernika

Krzysztof Kozłowski

publikacja 23.04.2021 13:12

W kurii podpisano list intencyjny o woli współpracy w przygotowaniach do obchodów Roku Mikołaja Kopernika.

Przygotowania do Roku Mikołaja Kopernika Z inicjatywy abp. Józefa Górzyńskiego powstał komitet honorowy obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W roku 2023 przypadnie 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Jego postać i działalność są szczególnie związane z Warmią. Z tego powodu w kurii metropolitalnej podpisano list intencyjny o woli współpracy w latach 2021-2023 środowiska kościelnego, samorządowego i naukowego jeśli chodzi o organizację uroczystości upamiętniających Mikołaja Kopernika.

- Kopernik był nie tylko członkiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Rozwinął działalność administracyjno-kościelną. Co ważne, właśnie na Warmii prowadził główne prace badawcze, uwieńczone dziełem „De revolutionibus” - podkreśla ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki WSD „Hosianum”.

Stąd inicjatywa abp. Józefa Górzyńskiego, by zaprosić do współpracy w ramach komitetu honorowego przedstawicieli różnych środowisk.

- Musimy współpracować i działać, by całość obchodów była dobrze zorganizowana i przeprowadzona - mówi abp Józef Górzyński. Podkreśla, że wiele miejsc na Warmii związanych z wybitnym astronomem jest znanych lokalnej społeczności, jednak nie jest odpowiednio wypromowanych i w kraju, i za granicą. - I to jest również nasze zadanie, by ślady działalności Kopernika ukazać jak największej liczbie osób - dodaje.

- Jestem przekonany, że obchody Roku Mikołaja Kopernika będą ważnym wydarzeniem dla naszego regionu. Jako administracja rządowa włączymy się w inicjatywy społeczne. Ważnym elementem będzie staranie się o pieniądze na poziomie centralnym, co będę robić - deklaruje wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

List intencyjny podpisali m.in. metropolita warmiński, wojewoda warmińsko mazurski, marszałek województwa, prezydent Olsztyna, rektor UWM, starosta olsztyński i przedstawiciele samorządów lokalnych.