Uroczystości pogrzebowe abp. Ziemby

Łukasz Czechyra

publikacja 26.04.2021 17:57

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie trwają uroczystości pogrzebowe zmarłego w środę arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej.

Uroczystości pogrzebowe abp. Ziemby Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Jacek Jezierski. Łukasz Czechyra /Foto Gość

Po wprowadzeniu trumny z ciałem zmarłego do świątyni rozpoczęły się uroczyste nieszpory, a po ich zakończeniu odbyła się Msza św. żałobna z udziałem duchowieństwa. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Jezierski, a Mszę św. koncelebrowali m.in. abp Józef Górzyński, bp Janusz Ostrowski, bp senior Julian Wojtkowski oraz bp Adrian Galbas SAC.

- Był biskupem gorliwym, dynamicznym, pełnił obowiązki biskupie przez 34 lata. Był pasterzem Kościoła ełckiego, białostockiego i warmińskiego. Miał też świadomość, że biskup posiada obowiązki wobec Kościoła powszechnego, należały do nich misje, ekumenizm, budowanie braterskich relacji z sąsiadami - mówił w homilii bp Jezierski. - Trzeba widzieć  osobę i życie abp. Wojciecha Ziemby jako dążenie i dorastanie do ideału i wzoru, jakim jest dla pasterzy Kościoła w każdej epoce i w każdym czasie Jezus Chrystus, Dobry Pasterz - podkreślił bp Jezierski.

Ciało zmarłego abp. Wojciecha Ziemby zostanie złożone w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich w bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie.