Święto NMP Królowej Polski

Łukasz Czechyra

publikacja 03.05.2021 13:30

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny.

Święto NMP Królowej Polski Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński. Łukasz Czechyra /Foto Gość

- Nasz naród szczególnie ukochał Maryję i obrał Ją sobie, obok świętych Wojciecha i Stanisława, za patronkę. Od wieków uciekamy się do Niej w chwilach radości i trudnych doświadczeń. Dzisiaj także przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Modlimy się dziś za naszą ojczyznę, zawierzamy Maryi, Królowej Polski, naszą ojczyznę, jej prezydenta, wszystkich rządzących, Polaków w kraju i za granicą. Prośmy przez Jej wstawiennictwo, aby nasza ojczyzna cieszyła się wolnością i dobrobytem, a w narodzie panował duch służby i solidarności. Niech Maryja nas umacnia w pragnieniu wykorzenienia wad narodowych, niech wyprasza u swego Syna Jezusa Chrystusa ustanie niszczącej pandemii - mówił na początku Eucharystii ks. prał. Andrzej Lesiński.

Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński. - Naszego odniesienia do ojczyzny nie możemy i nie powinniśmy widzieć w innych kategoriach niż matczyne. Są one najbardziej szlachetne, wzniosłe, a jednocześnie najbardziej zobowiązujące - mówił w homilii metropolita.

- W historii naszej ojczyzny rządzący - niezależnie od tego, jakie decyzje podejmowali - zawsze mieli świadomość, ze trzeba zacząć od źródła, fundamentu. Podobnie było w przypadku Konstytucji 3 maja - jej twórcy wiedzieli, że bez odniesienia do źródła, do Boga w Trójcy Jedynego, niczego co dobre, co trwałe, się nie zbuduje - mówił abp Górzyński.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na plac Konsulatu Polskiego, gdzie pod Kolumną Orła Białego przedstawiciele władz oraz służb mundurowych złożyli kwiaty.