Depopulacja powszechnym zjawiskiem

Krzysztof Kozłowski

publikacja 07.07.2021 17:37

W Olsztynie odbyły się konsultacje wiceminister Barbary Sochy z przedstawicielami samorządów, podczas którego dyskutowano na temat głównych założeń Strategii Demograficznej 2040.

Depopulacja powszechnym zjawiskiem Wiceminister wyjaśniła, że w ramach projektu Strategia Demograficzna wyłoniono 12 priorytetowych obszarów, które mają znaczący wpływ na dzietność. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Ruszyły konsultacje społeczne Strategii Demograficznej 2040 opracowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W Olsztynie wiceminister Barbara Socha spotkała się z przedstawicielami samorządów i odbyła się dyskusja na temat głównych założeń strategii.

Podczas spotkania B. Socha podkreślała, że realizacja celów zawartych w dokumencie jest szansą na wyjście z pułapki demograficznej. - Od trzydziestu lat jesteśmy w tzw. zimie demograficznej (...). W najbliższych latach będzie nas ubywało w tempie jednego dwustutysięcznego miasta rocznie. To potężny problem, z którym musimy się zmierzyć - mówiła wiceminister.

Wyjaśniła, że w ramach projektu Strategia Demograficzna wyłoniono 12 priorytetowych obszarów, które mają znaczący wpływ na dzietność. - Dziś w szczególności rozmawiałam z samorządowcami o polityce mieszkaniowej i kwestiach dotyczących rynku pracy w kontekście stabilności i pewności zatrudnienia. Podejmowaliśmy temat opieki nad dziećmi do lat trzech oraz kwestie służby zdrowia, opieki okołoporodowej i pediatrycznej - mówiła wiceminister.

Podkreślała, że większość tych obszarów realizowanych jest w gminach. - Dlatego nie sposób rozmawiać o spójności tej polityki bez udziału samorządów. Bez zaangażowania i zrozumienia lokalnych włodarzy sukcesu nie osiągniemy - dodała.

- Depopulacja na Warmii i Mazurach jest powszechnym zjawiskiem. Trzeba wszystko robić, żeby młodzi ludzie od nas nie wyjeżdżali, żeby zaszczepić w nich miłość do miejsca, skąd pochodzą. Owszem, niech studiują w dużych miastach, jednak niech pracują i żyją tutaj. Warunki życia nie mogą odbiegać od tego, co oferują Olsztyn, Gdańsk czy Warszawa. Musimy zapewnić wodę, kanalizację, światłowód, gaz ziemny, dobry dojazd, czyli skomunikowanie ze światem. Większość gmin ma z tym problem - mówił wójt gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski.