Głosić Ewangelię miłości

Krzysztof Kozłowski

publikacja 27.08.2021 21:00

Na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyła się konferencja dla katechetów. Prelekcję wygłosił ks. dr Andrzej Kilanowski.

Głosić Ewangelię miłości - Stoi przed nami odpowiedzialne zadanie wzbudzenia pragnienia nawiązania relacji z Bogiem - uważa ks. Adam Bielinowicz. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Na rozpoczęcie nowego roku szkolnego katecheci archidiecezji warmińskiej wzięli udział w konferencji, która odbyła się na Wydziale Teologii UWM. - W tym roku spotykamy się ze świadomością, że otrzymujemy w darze od Boga czas wychowania. Chcemy go odczytywać jako zadanie dla nas i jednocześnie prosić Boga o błogosławieństwo na ten czas - mówi ks. dr hab. Adam Bielinowicz, wikariusz biskupi ds. katechizacji.

Podkreśla, że sługa Boży kard. Stefan Wyszyński jest dla nauczycieli patronem na trudne czasy, zachęca, aby patrzeć z wiarą ku Bogu. - Przed katechetami stoi wiele wyzwań, zwłaszcza to, aby skutecznie zachęcić młodych do uczestnictwa w lekcjach religii. Wielu uczniów rezygnuje z zajęć, i to za aprobatą rodziców. Stoi przed nami odpowiedzialne zadanie wzbudzenia pragnienia nawiązania relacji z Bogiem - uważa wikariusz.

Prelekcję "Lekcje religii - przekaz praktyczny" wygłosił ks. Kilanowski. - Rzeczywistość nas wyprzedza i często zaskakuje. Pozytywnie i negatywnie. Trzeba po prostu o tym rozmawiać i temu służą spotkania takie, jak dzisiaj. Trzeba dowartościowywać ogrom pracy, jaką wykonują katecheci - podkreśla ks. Kilanowski.

Zauważa, że kończy się epoka memoryzacji, czyli opisu rzeczywistości przez zapamiętywanie. - Dzisiaj wszystko opiera się na przebodźcowaniu i na rzeczywistości wirtualnej. Jak w tym wszystkim się odnaleźć, to trudny temat - uważa. Podkreśla, że w spotkaniu z młodymi ważny jest autentyzm, a katecheza to czas na lekcję religii, na interdyscyplinarność w przestrzeni kultury, psychologii czy wolontariatu.

Katecheci zauważają, że najważniejszym zadaniem, które przed nimi stoi, jest integracja uczniów i głoszenie kerygmatu. - Problemem jest laicyzacja społeczeństwa, odchodzenie od wiary i tradycji. To przekłada się na pracę w szkole. Musimy również starać się, by więcej dzieci uczestniczyło w Mszach św. Jednak bez wsparcia i przykładu rodziców jesteśmy bezradni - podkreśla Bogumiła Ruś ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nidzicy.

Stąd widoczna jest potrzeba katechizacji rodziców. - Jeśli ich nie będzie w kościele, dzieci i młodzieży też nie będzie. Często w rozmowie z księdzem proboszczem podkreślam, że powinniśmy objąć ewangelizacją dorosłych. To zaczyna być priorytetem. Trzeba ukazywać Ewangelię miłości - dodaje.