Przestrzeń, w której żył Nowowiejski

Krzysztof Kozłowski

publikacja 15.10.2021 11:20

W Barczewie trwa XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego.

Przestrzeń, w której żył Nowowiejski W Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie odbyły się przesłuchania konkursowe chórów. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Rozpoczął się czwartkową konferencją naukową „Muzyka Warmii i Mazur”.

- Warto podkreślić, że był on katolickim kompozytorem. Co ciekawe - w kontekście konferencji naukowej, która towarzyszyła festiwalowi - dla niego nie było żadnej różnicy między byciem Polakiem a byciem katolikiem. Dla niego to się stapiało w całość. To jest nie tylko jego doświadczenie duchowe, jest to charakterystyczne dla kultury polsko-warmińskiej - uważa dr hab. Krzysztof Szatrawski, prof. UWM, dyrektor konferencji naukowej.

- Przyjeżdżają tu muzycy, którzy interpretują Nowowiejskiego. Wchodzą w przestrzeń, w której on żył i dorastał. Czują się bliżej kompozytora, którego twórczość chcą wykonywać. To jest tak naprawdę sens odwiedzania i koncertowania w miejscach związanych z twórcami - dodaje dyrektor.

Przed południem w piątek w Skarbcu Kultury Europejskiej odbyły się przesłuchania konkursowe chórów. Przez cały dzień odbywać się będzie również dziesięć koncertów towarzyszących.

W sobotę o godz. 17 w kościele św. Anny w Barczewie ogłoszone zostaną wyniki i odbędzie się koncert galowy laureatów.

- Głównym celem festiwalu jest upamiętnienie postaci i twórczości urodzonego w Barczewie kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, twórcy „Roty” i „Hymnu Warmii”, wielkiego patrioty i Polaka. To jego postać zainspirowała nas 21 lat temu do tego, by nieco uśpione Barczewo ożyło jego muzyką - mówi Danuta Zielonka, dyrektor organizacyjny festiwalu.