Nastoletni autorytet

Krzysztof Kozłowski

publikacja 20.11.2021 17:23

W ramach obchodów Święta Młodych w kościele św. Józefa w Olsztynie odbyło się spotkanie młodzieży z archidiecezji warmińskiej.

Nastoletni autorytet W ciągu najbliższego roku relikwie bł. Karola Acutisa nawiedzą wszystkie wspólnoty młodzieżowe w archidiecezji. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Spotkanie rozpoczęło się koncertem zespołu "Wyrwani z niewoli", po którym abp Józef Górzyński sprawował Eucharystię, poprzedzoną uroczystym wprowadzeniem relikwii bł. Karola Acutisa, nowego patrona młodych na Warmii i Mazurach.

- Młodzież wraz z księżmi opiekunami przyjechała z całej archidiecezji, by celebrować swoje święto, pokazując swoją radość i entuzjazm wiary. Wiemy, że w każdej parafii powinno być miejsce, gdzie młodzi będą mogli się spotkać, by się formować. Dzięki temu oni będą w Kościele - uważa ks. Kamil Wyszyński z Warmińskiego Duszpasterstwa Młodzieży.

Wskazuje na bł. Karola Acutisa, który mówił swoim rówieśnikom: "Eucharystia to moja autostrada do nieba". - Więc idziemy! - dodaje duszpasterz. Karol świadczył w swoim środowisku, że wiara jest dla niego czymś ważnym. Od Pierwszej Komunii świętej codziennie uczestniczył w Eucharystii, często się spowiadał. - Wiedział, że warto docierać do swoich rówieśników przez internet. Tworzył strony internetowe, pisał posty. Będąc nastolatkiem, w ten sposób ewangelizował nastolatków - wyjaśnia ks. Wyszyński.

Uczestnicy spotkania podkreślają, jak ważna jest dla nich wspólnota rówieśników, kiedy mogą się spotkać i być po prostu sobą. - Tu mogę dzielić wiarę z rówieśnikami. Często w szkole znajomi nie traktują poważnie Boga, nie akceptują naszych poglądów. W Kościele możemy się tym swobodnie dzielić i nie bać się, że ktoś nas oceni albo wyśmieje - wyznaje Klaudia.

Młodzi wskazują na bł. Karola Acutisa jako na autorytet. - Po obejrzeniu filmów o nim jestem pod jego wrażeniem. Był nastolatkiem, a my uważamy, że to dla nas autorytet! Młody człowiek, który codziennie chodził do kościoła. My młodzi mamy inne codzienne potrzeby. Kościół na pewno nie jest dla nas miejscem, gdzie spędzamy swój wolny czas. A jednak Karol robił to. Można od niego dużo się nauczyć - uważa dziewczyna.

Swojej radości z licznego uczestnictwa młodych nie ukrywa abp Józef Górzyński. - Zawsze dotyka nas ten dylemat, czy uda się świat młodych wprowadzić w świat wartości wypracowanych i uznanych za najlepsze przez starszych. To troska każdego pokolenia podejmowana w Kościele - zauważa metropolita warmiński.

Wskazuje na rolę duszpasterzy, którzy powinni odczytywać świat młodych i ukazywać to, co Kościół proponuje, czyli świat ewangelicznych wartości pochodzących od Boga. - Cieszę się, że mamy świadków takiego życia, a jednym z nich jest bł. Karol Acutis. On pokazał, że w panującym przesycie informacji można odnaleźć świat Ewangelii - mówi abp Górzyński.

Uważa, że dziś trzeba od początku budować relacje i więź z Kościołem. - Czas zamknięcia związany z pandemią skutkuje często zerwaniem więzów. Popękały kręgi spotkań, wielu nie wróciło do wspólnot, przyszło wiele nowych osób - akcentuje metropolita i wskazuje na Katolickie Stowarzyszenie Młodych oraz na Ruch Światło-Życie, których struktury są obecnie odbudowywane w archidiecezji warmińskiej.

Podczas Mszy św. odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Karola Acutisa, który stał się patronem młodych na Warmii i Mazurach. Homilię wygłosił ks. Tomasz Szałanda.

Stawiał pytanie: "Dlaczego spotykam się z Jezusem?". - Dzisiaj Pan Bóg mówi: "Spotykasz się ze mną w Eucharystii". A Karol dodaje: "Eucharystia jest moją autostradą do nieba". Im więcej Eucharystii otrzymujemy, tym bardziej stajemy się podobni do Jezusa i na ziemi doświadczamy przedsmaku nieba - mówił ks. Tomasz.

Cytował kolejne słowa nastoletniego błogosławionego: "Spowiedź jest jak ogień, dzięki któremu balon wznosi się w powietrze". - Karol co tydzień od szkoły średniej ten żar ognia odczuwał - mówił i podkreślał, że każdy jest dla Boga najważniejszy, bo "nie umiera się za kogoś nieważnego".

Święto Młodych na Warmii - homilia ks. Tomasz Szałanda

Na zakończenie Eucharystii abp Józef Górzyński mówił młodym, że w świecie można spotkać Boga. - Można tak się z Nim zaprzyjaźnić, tak się Nim zafascynować, jak świadkowie Jezusa Chrystusa, święci i błogosławieni. I ponieście Go światu tam, gdzie na co dzień żyjecie. Punktem wyjścia będzie zawsze wasze osobiste z Nim spotkanie. Życzę wam, by było ono jak najgłębsze i błogosławię wam, byście przygodę wewnętrzną spotkania Chrystusa Zbawiciela przeżyli jak najgłębiej i stali się dla świata świadkami Jego obecności - mówił metropolia warmiński.

Po Mszy św. odbył się wspólny posiłek.