Zapomniane pieśni

Łukasz Czechyra

|

Posłaniec Warmiński 50/2021

publikacja 16.12.2021 00:00

Nie usłyszymy ich w radiu, bardzo rzadko w kościołach, jednak to skarb naszej kultury.

Praca na warsztatach bazuje na śpiewniku z XIX wieku. Praca na warsztatach bazuje na śpiewniku z XIX wieku.
Łukasz Czechyra /Foto Gość

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach zaprasza na otwarte spotkania śpiewacze „Zapomniane pieśni”. Odbywają się w każdy piątek o godz. 18.30 w Izbie Pamięci Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie.

Bogactwo melodii

Pieśni chwalące Boga, śpiewane tradycyjną techniką głosową przez ludzi wychowanych w czasach bez prądu, którzy nie potrafili czytać, a znali na pamięć pieśni mające po kilkadziesiąt zwrotek. – Bazujemy m.in. na tekstach z XIX-wiecznego śpiewnika – jest to faksymile śpiewnika pelplińskiego, który zawiera ponad 1100 pozycji i jest to prawdopodobnie najbardziej obszerny zbiór pieśni religijnych, jaki kiedykolwiek powstał w Polsce. Jest on skonstruowany według rytmu roku liturgicznego, począwszy od Adwentu po śpiewy zaduszne – tłumaczy Maciej Żurek, który wraz z Markiem Szwejkowskim i Robertem Burdalskim prowadzi zajęcia w Brąswałdzie.

Od zawsze interesował się muzyką tradycyjną. Razem z przyjaciółmi nie tylko grał i śpiewał, ale również podróżował po całym kraju w poszukiwaniu inspiracji, dawnych melodii.

Dostępne jest 26% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.