Święta Lipka. Starodruki muzyczne

Krzysztof Kozłowski

publikacja 20.01.2022 11:37

Zabytkowe rękopisy muzyczne pochodzące ze Świętej Lipki doczekały się jednolitego opracowania.

Święta Lipka. Starodruki muzyczne Nikt się nie spodziewał, że przy kościele na wsi będzie tak dużo rękopisów muzycznych sprzed wieków - uważa o. Aleksander Jacyniak SJ. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa w ramach serii „Fontes Musicae in Polonia” (źródła muzyki w Polsce) wydało katalog „Musicalia Manuscripta Chori Sacro-Lindensis”, zawierający wszystkie zabytkowe rękopisy muzyczne pochodzące ze Świętej Lipki.

Potrzeba skatalogowania i opracowania zabytkowych tych rękopisów muzycznych istniała od lat. - Docierały do mnie prośby od wielu profesorów i różnych instytucji, z prośbą o wgląd w rękopisy muzyczne. Wyjaśniałem, że niestety nie są one obecnie przechowywane w sanktuarium - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ, superior Domu Zakonnego Towarzystwa Jezusowego w Świętej Lipce.

Ze względu na niedogodne warunki ich przechowywania w świętolipskim kościele, w 1996 r. zostały one zdeponowane w Bibliotece Bobolanum w Warszawie. Wówczas zbiór został częściowo opracowany i skatalogowany. Rozpoczął się również proces oczyszczania rękopisów i ich digitalizacji.

Przed ukazaniem się tego wydawnictwa istniały jedynie nieliczne opracowania muzykaliów świętolipskich. - Obecna książka licząca 616 stron przybliża nam dwa tysiące dwieście osiemnaście pojedynczych utworów pochodzących z czasów do kasacji zakonu jezuitów. Obejmuje aż dwieście trzydzieści siedem kolekcji jedno- i wieloautorskich - wymienia jezuita. W tym 1503 to utwory o ustalonym autorstwie, 715 jest anonimowych. - To ogromny zasób wiedzy, który sprawia, że można będzie prowadzić dalsze prace naukowe dotyczące naszego sanktuarium - uważa o. Jacyniak.

To cud, że przez burzliwe lata historii Świętej Lipki te rękopisy nie zostały zniszczone. - Choćby przez Sowietów, którzy 28 stycznia 1945 r. wkroczyli do sanktuarium, spalili ławki i inne elementy wyposażenia kościoła. Spalili i wywieźli część biblioteki, która zawierała cenne starodruki - wyjaśnia jezuita.

Wyraża nadzieję, że uda się kilka zabytkowych rękopisów sprowadzić do muzeum znajdującego się przy sanktuarium, by pielgrzymi mogli zobaczyć tę cenną spuściznę muzyczną związaną z historią Świętej Lipki.