Mrągowo. Wojewódzkie obchody święta Żołnierzy Wyklętych

ks. Dariusz Sonak

publikacja 01.03.2022 18:41

Uroczystościom przewodniczył bp Janusz Ostrowski, homilię wygłosił abp Edmund Piszcz.

Mrągowo. Wojewódzkie obchody święta Żołnierzy Wyklętych Apel poległych odbył się przy pomniku Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczpospolitej. ks. Dariusz Sonak/ Foto Gość

W Mrągowie odbyły się wojewódzkie obchody święta Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się Mszą św. w parafii bł. Honorata Koźmińskiego, której przewodniczył bp Janusz Ostrowski.
- Troska o pokój dziś szczególnie jest naszym zadaniem. Chcemy prosić Boga, by ten dzień żołnierzy, którzy zostali wyklęci nie przez historię, ale przez okupanta, był dla nas ważnym motywem, by szerzyć dziedzictwo prawdy i wolności - mówił bp Janusz Ostrowski.

Homilię wygłosił abp Edmund Piszcz. Przywołał znaczenie trzech pojęć: Bóg, honor, ojczyzna, które przez wieki zapisały się w historii Polski.
- Tę czystą ludzką miłość do Ojczyzny przypieczętował sam Bóg, na którego imię składano przysięgę. Honoru trzeba bronić, jak również godności. Słowo ojczyzna jest nam najbardziej bliskie i każdemu z nas drogie. Mówiąc o Polsce jako ojczyźnie zawsze mówimy jak o matce. Matkę się kocha i broni, strzeże granic, gdy te są zagrożone. Te słowa przywołujemy patrząc żołnierzy wyklętych, dla których miłość do ojczyzny była wartością - mówił abp Edmund.

Mrągowo. Wojewódzkie obchody święta Żołnierzy Wyklętych   Homilię wygłosił arcybiskup senior. ks. Dariusz Sonak/ Foto Gość

Odniósł się do słów św. Jana Pawła II: „Nie wierzcie miłości, który byłaby pozbawiona prawdy”.
- Nie ma prawdziwej wspólnoty, ojczyny bez prawdy. Ona daje gwarancję utworzenia wspólnoty. Na kłamstwie nie zbuduje się żadnej wspólnoty. To prawda jest budulcem dobra i z nią ściśle wiąże się wolność. Sam Jezus powiedział, że: „Prawda was wyzwoli”. W imię prawdy żołnierze wyklęci bronili ojczyzny - tłumaczył arcybiskup, podkreślając, że miłość w dojrzewa cierpieniu.
- Wielką tajemnicą jest życie Jezusa, który w tak okrutny sposób został umęczony. Patrzymy na Niego i na tych, którzy wchodząc w tajemnicę cierpienia są w stanie poświęcić się dla innych. Wspominamy żołnierzy, którzy nie godzili się z kłamstwem i niewolą. Za to oddali swoje życie. są dla nas przykładem byśmy nigdy nie poddali się zwątpieniu i żyli tymi wartościami, za które oni cierpieli i ponieśli śmierć - dodał.

Po Mszy św. odbył się apel poległych przy pomniku Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczpospolitej, znajdującym się za Urzędem Miejskim.
- Pamięć żołnierzy niezłomnych przywrócił Lech Kaczyński. Od kilkunastu lat spotykamy się, by uczcić pamięć tych, których nie złożyli broni. Nie poddali się sowieckiej propagandzie. Spełniamy zacny obowiązek przywołując pamięć czynów tych bohaterów. Aktualna sytuacja na Ukrainie to też egzamin i lekcja, byśmy uczyli się miłości do ojczyny i wolności - mówił Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Mrągowo. Wojewódzkie obchody święta Żołnierzy Wyklętych   Tablice pobłogosławił i odsłonił bp Janusz Ostrowski. ks. Dariusz Sonak/ Foto Gość

Następnie odbyło się pobłogosławienie i odsłonięcie tablicy przy szkole podstawowej nr 4 w Mrągowie poświęconej patronowi szkoły gen. Stefanowi „Grota” Roweckiemu. Ostatnimi punktami uroczystości były: koncert orkiestry wojskowej z Giżycka, program artystyczny w wykonaniu uczniów SP nr 4 oraz wykład Michała Ostapiuka z Delegatury IPN w Olsztynie.