Święto UWM w Olsztynie

Krzysztof Kozłowski

publikacja 01.06.2022 16:28

Podczas święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie miały również miejsce promocje doktorskie i habilitacyjne.

Święto UWM w Olsztynie W akademickim kościele św. Franciszka z Asyżu abp Józef Górzyński sprawował Mszę św. w intencji pracowników, studentów i przyjaciół uniwersytetu. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Święto UWM rozpoczęło się od Mszy św. w kościele św. Franciszka z Asyżu, której przewodniczył abp Józef Górzyński. - W Liturgii 1 czerwca Kościół wspomina św. Justyna, męczennika. To starożytny filozof poszukujący prawdy, którą odnalazł w Chrystusie. Stał się szczególnym obrońcą wiary. Ten dzień to również święto naszego uniwersytetu. Wspominamy początek i rozwój tej uczelni. To, co aktualne, co ciągle jest przed nami, w tej Eucharystii pragniemy dobremu Bogu powierzać - mówił na wstępie proboszcz ks. Mirosław Hulecki.

Abp Józef Górzyński przywoływał postać św. Justyna, „pierwszego męczennika intelektualisty”. - On nadał prawdzie wymiar osobowy, nie tylko materialny. Nie tylko myśl grecka o zgodności intelektu i rzeczywistości, ale także prawda, która ma imię, do której odnieść się trzeba miłością, a nie tylko władzami poznawczymi człowieka. To różni wiedzę od poznania. Poznanie ma wymiar osobowy. Chciałbym życzyć, aby w świecie nauki na naszym uniwersytecie, dążenie do prawdy miało ten najgłębszy z możliwych wymiarów, ten podniesiony do wymiaru prawdy, której nie poznaje się wyłącznie intelektem, a prawdy, którą trzeba umiłować - mówił metropolita warmiński.

Homilię wygłosił bp Arkadiusz Trochanowski, biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. - Nauka spotyka się z objawieniem Bożym. Nauka i religia nie wykluczają się, a wręcz powinny podążać w jednym kierunku, na chwałę Boga i człowieka. Uosobieniem tego spotkania i tej harmonii jest Jezus Chrystus, który łączy oba nurty w jeden i stanowi najgłębszy sens nauki. Dlatego też nie ma nauki w służbie osobie ludzkiej bez Chrystusa. Nauka może być jedną z naszych dróg do Chrystusa jako sensu świata, zarazem jedną z dróg Chrystusa do świątyni osoby ludzkiej - mówił bp Trochanowski. Dziękował władzom uniwersyteckim za solidarność z narodem ukraińskim, za zatrudnienie naukowców z Ukrainy i przyjęcia studentów z Ukrainy.

Dalsze uroczystości odbyły się w Centrum Konferencyjnym UWM, gdzie wręczono promocje doktorskie i habilitacyjne, a prof. Jarina Turczyn ze Lwowa otrzymała tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - kieruje Instytutem Nauk Humanistyczno-Społecznych na Narodowym Uniwersytecie Lwowska Politechnika i od kilku lat współpracuje z Instytutem Nauk Politycznych UWM.