To obecnie najbardziej rozpoznawalny twórca ikon, którego dzieła możemy podziwiać również w diecezji warmińskiej.
Ikonostas w cerkwi w Górowie Iławieckim.
ks. Dariusz Sonak /Foto Gość
Jednym z patronów roku 2023, ogłoszonym przez Sejm RP, jest Jerzy Nowosielski. W tym roku 7 stycznia przypadła 100. rocznica jego urodzin. Ten malarz, teolog prawosławny i filozof zostawił swój ślad w diecezji warmińskiej, a są nim malowidła we wnętrzu cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławieckim oraz polichromie w cerkwi w Kętrzynie.
Rozdarta świątynia
– Fenomen Nowosielskiego polega nie na samym malowaniu wizerunków związanych z życiem Jezusa, Maryi i świętych, ale na głębokim ukazywaniu w pracach wymiaru duchowego – mówi ks. mitrat Jan Łajkosz, proboszcz parafii greckokatolickiej.
Artysta urodził się w Krakowie w rodzinie polsko-ukraińskiej i został ochrzczony w kościele greckokatolickim. Uczył się w szkole artystycznej w Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau. Jego mistrzem był prof. Stanisław Kamocki. W latach 1942–1943 studiował ikonopisarstwo w Ławrze Uniowskiej św. Jana Chrzciciela pod Lwowem. W Krakowie związał się z kręgiem artystycznym przyszłej Grupy Krakowskiej. Był asystentem Tadeusza Kantora w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie (od 1947 r.). Po trzech latach wyjechał do Łodzi, gdzie od 1957 roku prowadził zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1962 roku Jerzy Nowosielski powrócił do Krakowa i rozpoczął pracę dydaktyczną w Akademii Sztuk Pięknych.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.