Frombork. Urodziny Kopernika w muzeum

Krzysztof Kozłowski

publikacja 19.02.2023 20:36

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku w 550. rocznicę urodzin swojego patrona przygotowało dla zwiedzających wiele atrakcji.

Frombork. Urodziny Kopernika w muzeum O zmodernizowanej wystawie opowiadała kurator Małgorzata Czupajło. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Uroczystości urodzin kanonika Mikołaja Kopernika rozpoczęła Msza św. w archikatedrze we Fromborku. Po liturgii obchody przeniosły się do Muzeum Mikołaja Kopernika. Przybyłych gości przywitał dyrektor placówki Mirosław Jonakowski.

- Cieszymy się, że możemy celebrować wyjątkową okazję, jaką jest okrągła rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Jest on ikoną, najwybitniejszym przedstawicielem naszych ziem. Tutaj dokonał swoich najważniejszych odkryć, tutaj przeszedł do historii - mówił dyrektor Jonakowski.

Po przywitaniu głos zabrała Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. - Mikołaj Kopernik to postać niezwykła. Prawdziwy człowiek renesansu obdarzony wieloma talentami, od astronomii przez medycynę, ekonomię, prawo po administrację. To postać, która inspiruje badaczy i przedstawicieli świata sztuki. Dla nas, mieszkańców Warmii, ten rok jubileuszowy jest czasem szczególnym. Możemy być dumni, że u nas Kopernik dokonał największych odkryć, że u nas na krużgankach olsztyńskiego zamku powstała unikalna pamiątka w postaci tablicy astronomicznej. We fromborskiej katedrze znajduje się jego grób. Pięć wieków wcześniej te same ścieżki co my przemierzał Mikołaj Kopernik. On rozsławił Warmię na wieki - mówiła S. Jaskulska.

Następnie głos zabrał bp Janusz Ostrowski. - Nie tylko możemy chodzić drogami, którymi chodził tutaj Kopernik. Patrzeć na te mury, budynki i świątynię, w której modlił się kanonik Mikołaj. Proszę przyjechać tu po zachodzie słońca i spojrzeć w niebo. To są te same gwiazdy, na które patrzył Kopernik. Te same planety, dzięki którym Kopernik matematycznie wykazał, że to jednak Ziemia się kręci, a nie Słońce. Kiedy dziś patrzymy na postać Kopernika, kanonika i naukowca, przedstawionego na obrazie przez Jana Matejkę, widzimy go patrzącego wysoko. On dialoguje z Panem Bogiem. Jego wzrok jest wysoko podniesiony, ale serce jego w wielkiej pokorze prosi Boga, aby Bóg objawił mu tajemnicę, by poznając ją jeszcze bardziej, mógł zachwycić się Stwórcą - mówił biskup.

Tego dnia została zaprezentowana zmodernizowana wystawa stała „Mikołaj Kopernik - życie i dzieło”. O zmianach mówiła kurator wystawy Małgorzata Czupajło. - Muzeum się rozwija. Naszym zadaniem jest pokazanie Kopernika coraz szerszej publiczności i uatrakcyjnienie obecnej wystawy. Dlatego dodaliśmy do naszej wystawy ścieżkę edukacyjną dla różnych grup wiekowych i grę muzealną. Po raz pierwszy nasza wystawa jest także dwujęzyczna - przybliżała pani kurator i omawiała nowe eksponaty związane z astronomem.

Tego dnia muzeum wejście było bezpłatne dla wszystkich gości. Oprócz wystawy mogli oni uczestniczyć w koncercie zespołu muzyki dawnej Vocantus i wziąć udział w warsztatach tańca.