Kopernikana w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

Krzysztof Kozłowski

publikacja 21.03.2023 14:00

W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej odbyła się sesja muzealna „Kopernikana w zbiorach Archidiecezji Warmińskiej” połączona z prezentacją jubileuszowego medalu i katalogu zbiorów.

Kopernikana w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej - Naszą powinnością jest, aby rzeczy, które są pamiątkami po tym wybitnym Polaku, zostały dobrze zaprezentowane - mówił abp Józef Górzyński. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Podczas sesji zaprezentowano nowy katalog „Kopernikana w zbiorach Archidiecezji Warmińskiej” wydany przez Muzeum Archidiecezji Warmińskiej z okazji Roku Mikołaja Kopernika. Tą publikacją wydawca chce wspomnieć i uczcić wielkiego astronoma, zwrócić uwagę na jego związki z Warmią.

„Z tej racji przedstawiamy opracowany katalog kopernikanów - obiektów związanych z osobą Kopernika, przez niego stworzonych, a także jemu poświęconych. W zbiorach Archidiecezji Warmińskiej znajdują się m.in. niezwykle cenne pisma Kopernika, zapiski na marginesach ksiąg i poświęcone mu obiekty muzealne” - pisze we wstępie do katalogu bp Janusz Ostrowski, prepozyt Warmińskiej Kapituły Katedralnej, której kanonikiem był Mikołaj Kopernik.

Podczas sesji ks. prof. Andrzej Kopiczko, dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, omawiał rękopisy i autografy Mikołaja Kopernika wyeksponowane na wystawie. O woluminach z biblioteki osobistej kanonika Kopernika znajdujących się w Bibliotece WSD Metropolii Warmińskiej „Hosianum” mówił ks. dr Tomasz Garwoliński.

- W katalogu zobaczymy dokumenty, zapiski, medale, księgi, znaczki pocztowe, a całość kończy zbiór książek, które mamy w bibliotece „Hosianum” dotyczące Kopernika, które wyszły przed 1945 r. - przybliżał ks. dr Zbigniew Czernik, dyrektor muzeum.

Jubileuszowy medal emitowany przez archidiecezję warmińską został wybity w liczbie 300 szt. Sto sztuk to seria numerowana połączona z wydanym katalogiem. - To medal odlewany w brązie techniką na piasek, dlatego nie ma tak dużo detali. Na awersie przedstawia profil Mikołaja Kopernika, na rewersie wieża Kopernika z Fromborka, mapa historycznej Warmii oraz narzędzia, którymi się posługiwał - opisywał Wojciech Kała, rzeźbiarz, medalier.

- Upamiętnienie roku Kopernika medalem to dobra idea. Poprzednie jubileusze też zostały w ten sposób upamiętnione, dlatego warto wpisać się w tę tradycję. Medal będzie wręczany tym, którzy będą uczestniczyć w ważnych wydarzeniach odbywających się z okazji Roku Mikołaja Kopernika - wyjaśniał abp Józef Górzyński.