Za jakim duchem idziesz?

Krzysztof Kozłowski

publikacja 30.03.2023 18:40

W Dobrym Mieście odbył się XIII Przegląd Teatrów Szkolnych Szkół Podstawowych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Za jakim duchem idziesz? Karolina w spektaklu "Po drugiej stronie lustra". Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

To była już trzynasta edycja konkursu. Pierwsze odbywały się w Częstochowie, gdzie młodzi artyści zjeżdżali się z całej Polski. W czasie pandemii starano się przeprowadzić konkurs online. W tym konkurs przybrał nową formułę, regionalną. Dlatego do Dobrego Miasta przyjechały szkoły prowadzone przez stowarzyszenie ze Smolajnów, Gryźlin, Rychława, Tymawa, Bielic, Elbląga i Gogolewa.

- Dzięki temu więcej szkół może wziąć udział w konkursie. Dzieci z regionu mogą się spotkać, lepiej poznać, porozmawiać. To święto teatru, młodych ludzi, ich kreatywności i talentów. Chodzi o to, żeby teatr nie tylko grać, ale też go przeżywać. Na spektaklach skupiamy się na tym, aby ukazywać piękno, prawdę i dobro - wyjaśnia Agnieszka Szczepańska, sekretarz zarządu SPSK.

W tym roku myślą przewodnią spektakli było pytanie bp. Andrzeja Przybylskiego skierowane podczas pielgrzymki szkół SPSK na Jasną Górę: „Za jakim duchem idziesz?”. - Nie chcemy emanować złem, którego jest tak dużo w przestrzeni medialnej i wirtualnej, w konsekwencji również w otaczającej nas rzeczywistości. Przez to młodzież jest zagubiona, zagmatwana między duchem tego świata a duchem Bożym. Co wybierają? Czy miłość, rodzinę, Boga, czy może lekkość i złudność świata? Na to pytanie odpowiadają w spektaklach - zauważa Agnieszka Szczepańska.

Uczniowie, przygotowując się do występów na scenie, rozważali również słowa św. Jana Pawła II, które zawarł w swojej autobiograficznej książce „Dar i tajemnica” - „Słowo, zanim zostanie wypowiedziane na scenie, żyje naprzód w dziejach człowieka, jest jakimś podstawowym wymiarem jego życia duchowego. Jest wręcz ukierunkowaniem na niezgłębioną tajemnicę Boga samego”.

Scenariusze prezentowanych sztuk były tego dowodem, kiedy młodzi opowiadali o swoim życiu, ukazując sceny ze szkół, podwórek i rodzinnych domów. Były ukazaniem nieustannej walki dobra ze złem, które dzieje się w sercach każdego młodego człowieka. Zmagań, które trzeba podejmować, by dokonać wyboru.

- Przygotowaliśmy sztukę o młodzieży i dla młodzieży „Po drugiej stronie lustra”, która mówi o sytuacjach zdarzających się wśród naszych rówieśników - podkreśla Karolina z Bielicy, odtwórczyni głównej roli.

- Główna bohaterka zafascynowała się mediami społecznościowymi, dba tylko o liczbę lajków, o swój wizerunek w wirtualnym świecie, niszcząc relacje w realnym świecie, w końcu gardząc nawet swoją przyjaciółką. Jej postawa doprowadza jej przyjaciółkę do próby samobójczej. W konsekwencji okalecza się w zaciszu domowym, chcąc przynieść sobie ulgę. W końcu nagrywa filmik, w którym mówi prawdę o sobie - streszcza Karolina.

- Dziś wielu młodych marzy o popularności. Nie mogąc tego osiągnąć, tracą poczucie wartości, tną się, mają myśli i próby samobójcze. Myślę, że to tęsknota za akceptacją, za byciem zauważonym. To wynik relacji z innymi, często relacji w rodzinnym domu, gdzie każdy żyje obok siebie - uważa jej koleżanka Katarzyna.

Teatr w szkołach katolickich to metoda wychowawcza, przez którą przekazywane są ważne treści. - Teatr to jest wyjątkowa dziedzina, gdzie nie przekażemy wszystkiego online. Tu trzeba się spotkać, przetrenować i przepróbować. To antidotum na cyfrowe, ekranizowane i antydziecięce czasy. Młodzi potrzebują się spotkać, być razem. To wielka rzecz, że ci uczniowie zbierają się i chcą poprzez sztukę wyrażać swoje emocje. Nie jest najważniejsze to, jak oni sobie radzą w tym, ale to, że w ogóle to robią - uważa Katarzyna Chęsy-Zajic, przewodnicząca jury, śpiewaczka operowa. Nie ukrywa, że spektakle były na różnym poziomie.

- Wiele postaci cudownie oddały emocje towarzyszące scenom. Teatr to rozmowa na scenie. Tu postaci muszą być prawdziwe, jakby wyjęte z życia. Dlatego w szkołach prowadzone są warsztaty teatralne, zarówno dla uczniów, jak i pedagogów. Teatr to również nauka prawdziwej rozmowy. Dziś mogliśmy podziwiać dobre efekty pracy uczniów i ich nauczycieli. Oni stworzyli coś wspólnie i to nie za pomocą komunikatorów. To największa wartość naszego spotkania. Widziałam historie, w które można uwierzyć - podsumowuje przewodnicząca jury.

„Złotą Maskę” w kategorii klasy V-VIII otrzymał spektakl „Twój wybór” przygotowany przez uczniów SP SPSK im. Świętych Dzieci z Fatimy w Gogolewie. W młodszej kategorii nagrodę otrzymała sztuka „Wolność dzieci Bożych” w wykonaniu SP SPSK w Tymawie.

Zdobywcy „Złotych masek” pojadą w kwietniu do Częstochowy, gdzie odbędzie się gala teatrów, które powalczą o nagrodę Grand Prix konkursu.