Konkurs Wiedzy Biblijnej - etap diecezjalny

Krzysztof Kozłowski

publikacja 20.04.2023 14:30

W Centrum św. Jakuba w Olsztynie odbył się diecezjalny etap XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Civitas Christiana.

Konkurs Wiedzy Biblijnej - etap diecezjalny Konkurs poprzedziło rozważanie słowa Bożego, które poprowadził ks. Romuald Zapadka. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Tegoroczny konkurs dotyczy znajomości Księgi Powtórzonego Prawa oraz Listu do Hebrajczyków. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 31 uczniów szkół ponadpodstawowych. Sprawdzian wiedzy rozpoczął się od części pisemnej. Następnie siedem osób, które uzyskały najwyższe wyniki z testu, odpowiadało na pytania przed komisją konkursową. Po dwóch częściach wyłoniono najlepszą trójkę, która w czerwcu będzie reprezentować archidiecezję warmińską w finale, ten zaś odbędzie się w Niepokalanowie. Na podium stanęli: Michał Podchul i Ignacy Smolik z XII LO w Olsztynie oraz Kamil Burzyński z XIII Katolickiego Liceum im. Świętej Rodziny w Olsztynie.

- Myślę, że w każdych czasach najważniejsze jest to, aby młodzież sięgała po Pismo święte i interesowała się słowem żywym. Dobrym sposobem do tego, aby ich zachęcić do tego, by z pasją wertowali kolejne strony Księgi, są konkursy biblijne. Tak młodzi sięgając po Biblię, przenikają w głąb opisywanych wydarzeń historii zbawienia człowieka, otwierają się i napełniają Bożym duchem. Jestem pewien, że już po zakończeniu konkursu, w kolejnych latach, może w życiu dorosłym, odruch sięgania po tę najważniejszą Księgę Życia, będzie w nich tkwił - uważa Zbigniew Połoniewicz, dyrektor regionu olsztyńsko-białostockiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, koordynatora etapu diecezjalnego.

Młodzież podkreśla, że udział w tym konkursie pozwala im lepiej poznać słowo Boże i dobrze je zrozumieć. - A później stosować je w życiu - uśmiecha się Paulina Szajda z III LO w Olsztynie. Podkreśla, że przygotowując się do konkursu kilkakrotnie przeczytała Księgę Powtórzonego Prawa i List do Hebrajczyków. Korzystała również w komentarzy odnoszących się do tych ksiąg. - Dowiedziałam się, jak wyglądało życie w tamtych czasach, jakich praw trzymają się Żydzi. Odkryłam wiele odniesień do nas, że jeśli człowiek trzyma się przykazań danych przez Boga, mamy szansę na dobre życie i na zbawienie - mówi Paulina.

Wskazując na List do Hebrajczyków podkreśla, że lektura pozwoliła jej jeszcze lepiej poznać naukę Jezusa Chrystusa. - Poznanie Pisma Świętego pozwala mi być dobrym człowiekiem, czynić dobrze, kochać innych i być pewnym swojego działania - wymienia uczennica.