Uczestnicy spotkania KEP modlili się w Stoczku Klasztornym

Krzysztof Kozłowski

publikacja 12.06.2023 23:30

W archidiecezji warmińskiej rozpoczęło się 395. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszego dnia po zakończeniu obrad biskupi modlili się w Stoczku Klasztornym.

Uczestnicy spotkania KEP modlili się w Stoczku Klasztornym Biskupi modlili się w Stoczku Klasztornym. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Konferencję poprzedził briefing prasowy w Lidzbarku Warmińskim. - Motywem przewodnim zaproszenia na Warmię Konferencji Episkopatu Polski był Rok Kopernika, który został ogłoszony ze względu na 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę jego śmierci. Warto dodać, iż przeżywamy również 780. rocznicę powstania diecezji warmińskiej. Lidzbark Warmiński był przez wiele stuleci siedzibą biskupów warmińskich. To ważna historia, którą mamy okazję przywołać - wyjaśniał abp Józef Górzyński.

Podkreślał, iż Mikołaj Kopernik, kanonik Warmińskiej Kapituły Katedralnej, był związany z ziemią warmińską w sposób wyjątkowy. Większość swojego życia spędził na Warmii i z racji pełnionej funkcji był włączony w życie Kościoła warmińskiego. - Chcemy to wydobyć i podkreślić. Chcemy spotkać się przy jego grobie, który znajduje się w archikatedrze we Fromborku - mówił metropolita warmiński.

Głównym tematem KEP jest synod biskupów o synodalności. - Przygotowujemy się do szesnastego zwyczajnego zgromadzenia ogólnego synodu biskupów. Jesteśmy w czasie przeżywania synodu o synodalności Kościoła. Po kolejnych etapach powstawały syntezy, które były punktem wyjścia dla kolejnych obrad. Jesteśmy teraz w przygotowaniu do centralnego wydarzenia, które odbędzie się w październiku tego roku w Rzymie - przybliżał bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Podkreślał, że w obradach KEP weźmie udział czternastu biskupów, reprezentantów poszczególnych konferencji z Europy. Podczas spotkania podzielą się swoimi doświadczeniami synodu i życia Kościoła w swoich krajach. - Jest to ogromne ubogacenie. Kościół Jezusa Chrystusa jest jeden, choć ma swoją specyfikę w poszczególnych krajach, narodach i tradycjach; w sposobie przeżywania wiary i tworzenia prawa lokalnego kościelnego. Dlatego takie spotkania są ubogacające - mówił bp Miziński.

Oprócz wiodącego tematu, biskupi podejmują zagadnienie przygotowań do udziału młodzieży polskiej w Światowych Dniach Młodzieży, które w tym roku odbędą się w Portugalii. - Pochylimy się nad rodziną. Przeanalizujemy również nowe przepisy dotyczące pochówku z urną ze skremowanym ciałem zmarłego. Nasze spotkanie to czas intensywnej pracy księży biskupów - podkreślał sekretarz generalny KEP.

Po obradach biskupi zwiedzali zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Następnie udali się do Stoczka Klasztornego, gdzie pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowali Eucharystię.

Przybyłych hierarchów przywitał kustosz sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju ks. Wojciech Sokołowski MIC. Przedstawił historię miejsca oraz okoliczności związane z uwięzieniem w klasztorze prymasa Polski bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypominał, że za tydzień w Stoczku Klasztornym odbędą się uroczystości 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Pokoju, której 19 czerwca 1983 r. dokonał św. Jan Paweł II podczas Mszy św. na Jasnej Górze. - Niech Maryja Królowa Pokoju oręduje za wszystkimi biskupami, pasterzami Kościoła w Polsce. Wyprasza szczególne łaski, zwłaszcza podczas obrad Konferencji Episkopatu Polski - mówił ks. Sokołowski.

Przypominał, że prymas Wyszyński właśnie w Stoczku Klasztornym 8 grudnia 1953 r., w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, dokonał aktu oddania się Niepokalanej. „Oddałem się dziś przez ręce mej Najlepszej Matki w całkowitą niewolę Chrystusowi Panu. W tym widzę łaskę dnia, że sam Bóg stworzył mi czas na dokonanie tego radosnego dzieła” - tak wspominał w „Zapiskach więziennych” to wydarzenie kardynał. Po latach, kiedy wrócił do sanktuarium na spotkanie z wiernymi, stwierdził: „Przybywam do mojej niewidzialnej Opiekunki w czasie mojego uwięzienia”.

Na wstępie Mszy św. przybyłych biskupów przywitał metropolita warmiński abp Józef Górzyński. - Stoczek Klasztorny to miejsce symbol. Ufundowany jako wotum za odzyskany pokój, stał się sanktuarium z obrazem Matki Bożej Królowej Pokoju ukoronowanej przez św. Jana Pawła II - mówił metropolita warmiński. Zwracał uwagę na fakt uwięzienia w tym miejscu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i to, że tu ułożył on swój akt oddania się Niepokalanej. - Dzisiaj, jako pasterze Kościoła w Polsce, stajemy w tym miejscu z podziękowaniem za wspaniałych pasterzy, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, pociągani, a może także zawstydzani ich przykładem. Dlatego stajemy z intencją błagalną, by byli oni naszymi orędownikami w naszych pasterskich zadaniach, byśmy potrafili choć trochę ich naśladować. Mając tę łaskę, że znajdujemy się w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, modlimy się także o pokój - mówił abp Józef Górzyński.

Homilię wygłosił ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, przełożony Prowincji Polskiej Księży Marianów.

KEP Stoczek Klasztorny - homilia ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC