Dożynki powiatu lidzbarskiego

Krzysztof Kozłowski

publikacja 02.09.2023 21:18

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym świętowano powiatowe dożynki. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński.

Dożynki powiatu lidzbarskiego Święto dziękczynienia za tegoroczne plony rozpoczęło się od Eucharystii. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Święto dziękczynienia za tegoroczne plony rozpoczęło się od Eucharystii, której przewodniczył abp Józef Górzyński. Przybyłych rolników i delegacje samorządowe przywitał ks. Wojciech Sokołowski MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Stoczku Klasztornym.

- Gromadzimy się w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, aby uczestniczyć w uroczystej Eucharystii z okazji dożynek. Przybyliśmy na doroczne święto plonów, aby podziękować Panu Bogu za tegoroczne polny ziemi.  W darze przynosimy pierwociny naszej pracy, piękne i misternie przygotowane wieńce, które są wyrazem naszej wdzięczności Bogu oraz umiłowania matki ziemi - mówił kustosz.

Metropolita warmiński w wygłoszonej homilii podkreślał wagę rozeznania tego, co jest w życiu najważniejsze, odróżnienia znaczenia rzeczywistości materialnej od duchowej, która nie może być zniwelowana przez świat dostatku. - Ta mądrość zapisana na kartach Pisma Świętego nie dotyka tylko człowieka współczesnego. Ona jest odniesieniem do człowieka wszech czasów - zauważał abp Górzyński.

Odnosząc się do przypowieści (Łk 12, 15-21), w której Chrystus przytoczył obraz człowieka, któremu obrodziło pole, metropolita podkreślał, że nie powinniśmy być skoncentrowani na zdobywaniu dóbr materialnych. Zdobyty dostatek ma człowiekowi służyć do rozwoju duchowego.

- Człowiek jest uczestnikiem dwóch światów. Obie rzeczywistości powinny być w nim obecne, świat materii i świat ducha. Jednak tragedią jest, kiedy człowiek skupi się tylko na tym, co doczesne; kiedy zapomni o tym, dzięki komu je ma. Pamiętaj o Dawcy tych dóbr. Inaczej zaczniesz myśleć, że to wszystko jest twoje, że to jest dzieło rąk twoich. Przywłaszczysz sobie tę rzeczywistość - mówił metropolita.

Podkreślał, że dożynki są głębokim wyrazem pamięci i świadomości człowieka, który jest świadom, że życie nie może koncentrować się wokół spraw doczesnych. - Bóg dał wszystko człowiekowi. Kiedy człowiek zbiera plony i zaczyna myśleć "Mam dostatek, muszę go zagospodarować", może usłyszeć mocne słowa: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?” - cytował abp Górzyński.

Podczas Mszy św. metropolita warmiński poświęcił wieńce dożynkowe. Po modlitwie dalsze świętowanie odbyło się na placu przed sanktuarium. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska. Były występy zespołów i przemówienia przedstawicieli władz samorządowych.